Przegląd prasy

Przejazdy kolejowo-drogowe zostaną zmodernizowane

19 października 2017

Przejazdy kolejowo-drogowe zostaną zmodernizowane
(fot. Jolanta Michasiewicz)

17 października 2017 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały dwie umowy inwestycyjne na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap I - część przejazdowa” oraz opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn - Gutkowo”.

W ramach inwestycji w infrastrukturę kolejową zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym PKP PLK zmieniają polską kolej na bardziej konkurencyjną i bezpieczną. Tylko na projekt „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami" zaplanowano w sumie 650 mln zł, w tym na modernizację przejazdów ponad 256 mln zł. Efektem modernizacji 182 przejazdów kolejowo - drogowych na 73 liniach kolejowych w całej Polsce będzie wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz zmniejszenie  ograniczeń prędkości na liniach kolejowych.

W ramach projektu poprawy bezpieczeństwa na 121 przejazdach i przejściach zostaną zamontowane dodatkowe urządzenia sygnalizacyjne, m.in. rogatki i sygnalizatory świetlne. Na 61 przejazdach nowoczesne urządzenia zastąpią już wyeksploatowany sprzęt. Objęte projektem przejazdy zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia zdalnej kontroli zwiększające poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym. Na 132 przejazdach poza wymianą lub montażem nowych urządzeń, zaplanowano także poprawę nawierzchni drogowej. Dzięki temu kierowcy sprawniej przejadą przez skrzyżowanie drogi i torów.

Realizację inwestycji w formule „projektuj i buduj” zaplanowano na lata 2017 - 2020. Projekt został podzielony na pięć części. Inwestycja jest częścią zadania „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami", zapisanego w Krajowym Programie Kolejowym. (MIB)