W dniu wczorajszym resort sprawiedliwości odpowiedział na pytania PAP dotyczące zapowiedzi zmian w prawie odnoszących się do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu. Co w kwestii konfiskaty pojazdu?
- Należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu u kierowcy przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby, gdy kierowca miałby ponad promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Propozycja przewiduje przepadek pojazdu lub równowartości pojazdu, którym nietrzeźwy sprawca kierował a ten nie był jego własnością - precyzuje resort. I uzasadnia: - Na kierowców łamiących przepisy najbardziej skutecznie działają sankcje odczuwalne finansowo. Dlatego należy wrócić do idei konfiskaty samochodu, kiedy poziom alkoholu przekracza istotne granice. Do przepadku pojazdu dochodziłoby w przypadkach, gdy kierowca miał ponad jeden promil alkoholu we krwi i doszło do tragicznego zdarzenia - ofiara lub ofiary śmiertelne. W takiej sytuacji samochód byłby traktowany jako narzędzie popełnienia przestępstwa. Marcin Warchoł, sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości potwierdza, iż resort ma już gotowy projekt ustawy przewidujący konfiskatę auta sprawcy tragicznego w skutkach wypadku drogowego. - Planujemy kompleksową reformę i wyższe kary - informował wiceminister.
- Konfiskata pojazdu - brzmi atrakcyjnie, ale powoduje tak wiele problemów (w tym organizacyjnych dla Skarbu Państwa), że traktować należy to raczej jako wyraz potrzeby populistycznej, emocjonalnej reakcji dla mediów niż realne rozwiązanie - komentował w trakcie wcześniejszej dyskusji na łamach dla dziennika „Rzeczpospolita” Witold Zontek, Katedra Prawa Karnego WPiA UJ. Konstytucjonaliści nadal są przeciwni temu rozwiązaniu, jednak zdecydowanie do dyskusji należy wrócić. Padają propozycje: odbierania pojazdu na czas odebrania prawa jazdy; szybka licytacja od 1 pln a pieniądze do budżetu państwa itd. Itp. Trzeba także analizować rozwiązania takie jak konfiskata lub wycofanie tablic rejestracyjnych od lat stosowane w wielu krajach.
Projekty nowelizacji kodeksu karnego i wprowadzające przepadek pojazdu pirata drogowego już kilkakrotnie trafiały do procedowania. Czy tym razem będzie ono skuteczne?
I news dotyczący wypadku w Stalowej Woli: Sąd zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy wobec 37-letniego mężczyzny, który spowodował wypadek. Jak ustalono był pijany i jechał z prędkością co najmniej 120 km/godz. Prokuratura oskarża kierowcę o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości i kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. (jm)