Przegląd prasy

Sprawdzaj swoją trzeźwość

4 września 2019

Sprawdzaj swoją trzeźwość
(fot. Śląska Policja – Bytom)

O pijanych kierowcach nie należy przestać mówić. Nadal trzeba niezmiennie działać na rzecz ich eliminacji w ruchu drogowym. I takie właśnie działania pojęła Komenda Miejska Policji w Bytomiu instalując we wszystkich tamtejszych komisariatach ogólnodostępne urządzenia do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policja łącznie otrzymała 12 nowoczesnych alkotestów. Z 6 korzystają policjanci ruchu drogowego podczas codziennej służby, 5 urządzeń zostało zamontowanych w poczekalniach wszystkich bytomskich komisariatów, natomiast jedno urządzenie trafiło do komendy miejskiej. Do tej pory badanie stanu trzeźwości przeprowadzane było przez dyżurnych bytomskiej komendy. Teraz każdy, kto nie jest pewien, czy może usiąść za kierownicą samochodu z powodu wcześniej wypitego alkoholu, będzie mógł sam je wykonać. Jest to prosta i całkowicie bezpłatna czynność. Korzystając z jednorazowego ustnika w formie słomki, dmuchamy kilka sekund i po chwili na ekranie uzyskujemy wynik badania. Dodatkowo sygnalizują go ikonki buziek. Gdy zaświeci się uśmiech, oznacza to, że jesteśmy trzeźwi. Gdy mina jest poważna, w wydychanym powietrzu znajduje się tyle alkoholu, że jadąc autem, popełniamy wykroczenie (do 0,5 promila), natomiast w przypadku smutnej buźki mamy w wydychanym powietrzu więcej niż 0,5 promila, czyli gdy wsiądziemy za kierownicę, dopuścimy się przestępstwa.

Przekazane urządzenia wpisują się w program profilaktyczny dla kierowców p.n. „Jestem Trzeźwy, Prowadzę” i z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Teraz każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości i w zależności od wyniku, zrezygnować z jazdy lub wyruszyć bezpiecznie w trasę.