Przegląd prasy

Inteligentne światła także dla pieszych

4 września 2019

Inteligentne światła także dla pieszych
(screen)

Eksperymentalna sygnalizacja świetlna dla pieszych próbnie została zainstalowana w Neuilly-sur-Seine (Hauts-de-Seine) we Francji. Testowane światła wyposażone są w specjalne liczniki.

Odpowiedzialna firma podkreśla, iż tego typu sygnalizacja ma umożliwić pieszemu stwierdzenie, ile czasu mu pozostało do zmiany sygnalizacji. Licznik obok światła czerwonego wskazuje na czas oczekiwania przed przejściem. We Francji takie rozwiązanie tymczasem nie jest dopuszczone prawem. Jednak określone zapisu pozwalają na eksperyment, który podjęto właśnie w Neuilly, może trwać nawet dwa lata. W tamtejszym dekrecie, o tym którym przywołujemy, uzasadniano: - Celem eksperymentu jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszego poprzez nakłonienie go, aby nie wykraczał na jezdnię przy czerwonym świetle. To oczywiste, ale to nie jest wszystko. Burmistrz miasta podkreśla , iż ostatecznie interesuje ich zbudowanie kompletnego rozwiązania ze światłami z czujnikami, kamerami itd. itp. Jean-Christophe Fromantin w wywiadzie dla „Le Figaro” precyzuje, iż jego celem jest stworzenie systemu algorytmów regulujących ruch zgodnie z godzinami poza szczytem. Taka optymalizacja ruchu nie jest nowością i znana jest w wielu miastach na świecie. Pieszy we Francji od lat ma zapisane ustawowo bezwzględne pierwszeństwo. I nadal podejmowanych jest wiele działań na rzecz jego poprawy.

I kilka danych statystycznych. Wymownych. We Francji w 2018 r. na drogach zginęło 475 pieszych - to najniższa dotychczasowa wielkość. Mimo to eksperci wskazują na dalsze działania, twierdzą też iż najważniejsza pozostaje profilaktyka i uświadamianie pieszym niebezpieczeństw, technologie nie mogą być podstawowym gwarantem niebezpieczeństw. Przypomnijmy w tym samym 2018 r. w Polsce odnotowano 7 548 wypadków z udziałem osób pieszych (23,8% ogółu), w których zginęło 803 pieszych (28,1% ogółu), a 6 918 pieszych odniosło obrażenia ciała (18,5% ogółu). Dla porównania Francję zamieszkuje prawie 67 mln osób, w Polsce – około 37 mln obywateli. (jm)