Przegląd prasy

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

15 listopada 2015

ffc7b41275f5ed078fbff29d2a2de11671ad90e6

(529-24 fot. Policja pl)

Policjanci jak co roku włączyli się w obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji funkcjonariusze w wielu polskich miastach apelowali o rozsądek oraz rozwagę na drodze.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło trzecią niedzielę listopada jako coroczny Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Od 2005 roku dzień ten jest dla całej społeczności międzynarodowej wyrazem pamięci o wszystkich poszkodowanych na drogach. Jest również okazją do podejmowania wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W tym roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przypadł 15 listopada. Z tej okazji już wczoraj przed Katedrą Białostocką policjanci wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku zorganizowali happening, który był okazją do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy oraz na fakt, że bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas.

W ramach happeningu 126 zniczy symbolizujących ofiary, które zginęły w wypadkach drogowych w 2014 roku na terenie woj. podlaskiego, wspólnie zapalili przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Urzędu Marszałkowskiego, harcerze, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Białegostoku ds. Osób Niepełnosprawnych wraz z przedstawicielami Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI oraz Fundacji Aktywnej Rehabilitacji Region Podlaski. Przy tej okazji wręczano również elementy odblaskowe przechodniom.

Corocznie na świecie ponad 1,2 miliona ludzi traci życie na drogach, miliony zostają ranne i poszkodowane. Ta tragedia dzieje się obok nas, czasem dotyka nas bezpośrednio, czasem naszych krewnych lub sąsiadów. Bardzo często również ludzie młodzi tracą życie w ułamku jednej sekundy, wielu nosi brzemię wypadku przez długie lata a nawet do końca życia.

Pamiętajmy - bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa.