Przegląd prasy

Tramwaj w komunikacji miejskiej

17 maja 2024

Tramwaj w komunikacji miejskiej
(fot. mat. prasowe Urząd m.st. Warszawy)

Wraca tramwaj. - Bardzo się cieszę, że po ponad 50 latach tramwaj wrócił na ten odcinek Mokotowa - pomiędzy ulicą Czerniakowską a Belwederską. Ta trasa jest oczywiście odnogą tramwaju na Wilanów, którą intensywnie budujemy. Również na ulicy Gagarina trwają ostatnie, drobne prace wykończeniowe, ale tramwaje mogą już bezpiecznie i komfortowo wozić pasażerki i pasażerów. Chcieliśmy dotrzymać majowego terminu uruchomienia tej trasy i to się udało - mówił Rafał Trzaskowski podczas inauguracji nowej trasy tramwajowej, którą mieszkańcy Sielc i Czerniakowa dojadą do centrum miasta dokładnie w kwadrans.

Tramwaje już na ulicy Gagarina. Tramwaje kursowały już w przeszłości ulicą Gagarina - i dalej, Czerniakowską, w kierunku Sadyby. Ostatni tramwaj przejechał tą trasą w 1973 roku. Ówczesne władze Warszawy zdecydowały o poszerzeniu ulicy - kosztem komunikacji miejskiej - dla coraz większego ruchu samochodowego.

- Rozbudowa linii tramwajowych jest dla nas absolutnym priorytetem. Przez cały czas stawiamy na komunikację miejską, która jest najlepsza w tej części Europy i cieszę się, że możemy kontynuować uruchamianie kolejnych linii tramwajowych - tak jak to zapowiadaliśmy. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia z Unii Europejskiej - sam tabor tramwajowy został dofinansowany ze środków unijnych, za co chcę podziękować przedstawicielom rządu oraz dyrekcji Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Liczę również, że wraz z odblokowaniem środków z KPO, będzie możliwość pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej - na tym samym poziomie co do tej pory. Warto przez cały czas przypominać o tym, że gdyby nie te olbrzymie pieniądze - ponad 18 miliardów złotych z budżetu unijnego, które otrzymała Warszawa - trudno byłoby nam planować tak duże inwestycje, a zwłaszcza rozwój komunikacji miejskiej, w tym budowę nowych linii metra, tras tramwajowych oraz zakup nowoczesnego taboru - dodał prezydent stolicy.

Szybko i wygodnie. Ponad kilometrowy odcinek torów między ulicami Czerniakowską i Belwederską to pierwszy z elementów budowanej trasy tramwajowej do Wilanowa. Na nowej trasie kursują od dziś tramwaje linii 11. W szczycie „jedenastka” połączy Mokotów (Sielce) z Nowym Bemowem, a poza szczytem - tramwaje dojadą na Wolę (dokładnie - Cmentarz Wolski). Tramwaje zatrzymują się na nowych przystankach: Spacerowa (na wylotach skrzyżowania Spacerowej, Belwederskiej i Gagarina), Sielecka (po zachodniej stronie skrzyżowania Sieleckiej i Gagarina) oraz Sielce (po zachodniej stronie skrzyżowania Gagarina i Czerniakowskiej). To wygodny i bezpieczny terminal przesiadkowy - w obrębie skrzyżowania Gagarina/Czerniakowska pasażerowie mają do dyspozycji cztery przystanki autobusowe. Dwa pozostałe przystanki (Goworka) znajdują się już przy ulicy Puławskiej. Tramwaje kursują co 8 minut - w szczycie komunikacyjnym, a trasę tę obsługują - również ze względu na specyfikę końcowego przystanku - dwukierunkowe i niskopodłogowe tramwaje marki Hyundai.

Drzewa, krzewy, droga dla rowerów. - Budowie torów na Mokotowie-Sielcach towarzyszyła też pełna przebudowa jezdni. Kierowcy mają teraz do dyspozycji cztery pasy - miejsce dwóch zajęły tory, które obsadzone zostały rozchodnikiem. Trasa tramwajowa na ulicy Gagarina to nie tylko położenie torów i budowa przystanków, ale też inwestycja w wodociągi, w kanalizację oraz nasadzenia zieleni, w tym nowe drzewa, które są również - jeśli chodzi o wyzwania cywilizacyjne, przed jakimi stoi Warszawa - istotnym elementem tworzenia i budowy tkanki miejskiej - powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

Planując nową trasę tramwajową nie zapomniano o rowerzystach - wzdłuż Gagarina powstała droga dla rowerów i została ona zbudowana omijając drzewa, dzięki czemu nie trzeba było ich usuwać. Dosadzonych zostało aż 66 drzew - to o 8 więcej niż planowano. Więcej na Gagarina będzie również niskiej zieleni - oprócz 800 metrów rozchodnika na torach - są tu także krzewy i rabaty z kwitnącymi bylinami. Z kolei wypełnione kamieniami gabiony na końcowym przystanku przy Czerniakowskiej obsadzone zostaną bluszczem. Projekt budowy trasy tramwajowej na Gagarina współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej i otrzymał wsparcie w kwocie 43 347 766,29 zł. Szczegóły można znaleźć na stronie inwestycji.

Kolektor pod torami. - Równolegle z pracami przy trasie tramwajowej na Gagarina trwała budowa kolektora Mokotowskiego Bis, którym w marcu br. rozpoczął się transport ścieków i wód opadowych. Technologia bezwykopowa pozwoliła utrzymać ruch kołowy ulicą Gagarina w obu kierunkach przez cały czas trwania robót. Zdecydowaliśmy się na tę wspólną realizację, żeby skrócić okres utrudnień dla mieszkańców. Nowy kolektor zbiera wodę opadową - dzięki czemu, przy naprawdę dużych opadach, nie będą zalewane ulice - mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Nowo wybudowany kolektor Mokotowski Bis ma ok. 1,2 km długości. Od strony ulicy Belwederskiej został połączony z kolektorem Mokotowskim, a od strony ulicy Czerniakowskiej z Nadbrzeżnym. Jego średnica wewnętrzna to 2,8 m. Będzie mógł pomieścić ok. 6,9 tys. m3 ścieków i wód opadowych, odciążając kolektor Mokotowski.

Zmiany w komunikacji miejskiej. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 12 na 13 maja, na ulicę Spacerową wróciły dwa kierunki ruchu. Pomiędzy Puławską a Czerniakowską kierowcy znów mają do dyspozycji dwie jezdnie. Autobusy linii 131, 501, 519 i 522 wróciły już na swoje trasy podstawowe, czyli ulicami Spacerową i Goworka w obu kierunkach. Autobusy 167 i 168 jeżdżą tymi ulicami na pętle Stare Bemowo/Fort Radiowo lub Woronicza. Te jadące w stronę Siekierek-Sanktuarium oraz Witolina pozostały jeszcze na dotychczasowym objeździe aleją Niepodległości, Stefana Batorego, Waryńskiego i Puławską. Autobusy linii 119 do pętli Rakowiecka-Sanktuarium kursują Sielecką, Gagarina, Spacerową, Goworka, a w stronę Wiśniowej Góry – Stefana Batorego, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową do Gagarina i Sieleckiej. Autobusy linii nocnych N31 i N81 na Dworzec Centralny także jeżdżą Spacerową i Goworka.

W nocy ze środy na czwartek, z 15 na 16 maja, tramwajarze otworzą wyjazd z ulicy Chełmskiej na Belwederską i Sobieskiego. Zamknięte zostanie natomiast połączenie z ulicą Dolną. Te zmiany wpłyną na kursowanie autobusów. Od czwartku, 16 maja, na swoje trasy podstawowe w obu kierunkach wrócą autobusy linii 107, czyli ulicami Chełmską i Czerniakowską oraz nocne N31 i N81 – Gagarina, Czerniakowską i Chełmską. Przestaną kursować autobusy zastępczej linii nocnej Z31. Zmieni się trasa linii 119 – w stronę Rakowieckiej-Sanktuarium autobusy pojadą ulicami: Chełmską, Belwederską, Spacerową i Goworka, a w stronę Wiśniowej Góry będą kursowały Belwederską i Chełmską. Autobusy 141 ominą (w obu kierunkach) zamkniętą ulicę Dolną jadąc ulicami: Gagarina, Spacerową, Goworka i Puławską. Zmieni się także trasa autobusów linii 172 – dojadą (i potem ruszą w przeciwnym kierunku) do pętli przy ulicy Chełmskiej (nieopodal Czerniakowskiej). Autobusy nie będą jeździły ulicą Dolną tylko pojadą Puławską do Goworka, Spacerowej i Belwederskiej, aby Chełmską dojechać do pętli.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy