Przegląd prasy

Transport of the future - Międzynarodowa konferencja TLP

28 września 2018

Transport of the future - Międzynarodowa konferencja TLP
Maciej Wroński, prezes TLP, Stanisław Żmijan, poseł na Sejm RP (fot. Jolanta Michasiewicz)

Żyjemy w ciekawych czasach, pełnych wyzwań: kurczące się zasoby naturalne, brak rąk do pracy, rosnące bariery administracyjne i pilna potrzeba ochrony środowiska. Te wszystkie czynniki wymagają stworzenia nowych paradygmatów zarządzania zasobami. O tym, jak to zrobić i jak będzie wyglądać świat za parę lat dyskutowali eksperci na konferencji zorganizowanej przez związek pracodawców TRANSPORT I LOGITYKA POLSKA 26 września w Warszawie.

Spotkanie otworzył prezes TLP Maciej Wroński, który przywitał zebranych gości ze świata nauki, biznesu i polityki. Następnie wyjaśnił ideę i cel spotkania. Podziękował także patronom i partnerom wydarzenia: Ministerstwu Infrastruktury, Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju, Konfederacji Lewiatan, firmie badawczej Deloitte oraz dziennikowi „Rzeczpospolita”.

– Jest taka chińska klątwa, która mówi: obyś żył w „ciekawych” czasach. I my w takich czasach żyjemy, ale to, co nadchodzi, stawia przed nami jeszcze większe wyzwania niż teraźniejszość. Jesteśmy tutaj, by spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, co nas już niebawem czeka i jak się w tej nowej polityczno-gospodarczej rzeczywistości odnaleźć – powiedział Wroński.

Gości przywitał także poseł na Sejm RP Stanisław Żmijan, który podkreśli konieczność i gotowość Sejmu do tworzenia regulacji prawnych wspierających rozwój krajowego biznesu. Docenił także rolę branży transportowej jako “krwiobiegu gospodarki”.

Z kolei przedstawiciel ministerstwa, Adrian Mazur odczytał list ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, który wyraził troskę o proces legislacyjny dotyczący Pakietu Mobilności: “Mimo dotychczasowych trudności wierzę, że nowe prawo powstające w UE nie ograniczy polskich firm transportowych w dalszym rozwoju”.

„Spokojnie, to tylko zadyszka”. Prowadzący konferencję Piotr Arak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym zapowiedział pierwszego prelegenta - Piotra Bielskiego, dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych w Santander bank Polska, który w swojej prezentacji przedstawił perspektywy dla europejskiej gospodarki w najbliższych latach. Bielski przedstawił dane, z których wynika, że szczyt koniunkturalny Europa ma za sobą. Zaznaczył jednak, że gospodarka Polski wraz z jej najważniejszymi partnerami handlowymi powinny się bezpiecznie rozwijać przez najbliższe 2-3 lata. - Raczej nie ma mowy o kryzysie, to raczej zwykła zadyszka - powiedział Bielski.

Następny prelegent, Piotr Hunker, prezes Zarządu Trans.eu Group S.A. - pokreślił, że rozwiązaniem dla największych problemów branży TSL jest technologia. Docenił wysiłki zmierzające do wprowadzenia aut autonomicznych oraz elektrycznych, które pomogą uporać się z brakiem kierowców oraz wpłyną pozytywnie na stan środowiska. Zaznaczył jednak, że są to technologie przyszłości, a skutecznych rozwiązań potrzebujemy już teraz. Niektóre z nich są już dostępne, jak np. TMSy klasy 4.0, które umożliwiają tzw. platformizację, czyli optymalne wykorzystanie i połączenie wysp danych, przez co producenci dóbr mogą osiągnąć większą elastyczność i optymalizację np. w doborze podwykonawców transportowych.

“Rozwój gospodarki kluczem do rozwoju transportu, a nie transport kluczem do rozwoju gospodarki”. Z kolei ekonomista transportu, dr Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej pokusił się o prognozy dotyczące tego, co polscy przewoźnicy będą w stanie wozić, a czego raczej nie dadzą rady. Próbował też przekonać uczestników konferencji do swojej tezy, że długoterminowe zmiany w popycie i podaży usług transportowych w Polsce są zmianami wynikającymi głównie z makroekonomii.

Tym samym w krytycznym tonie skomentował propozycję rządu, który chce środkami własnymi (5 mld zł) sfinansować program budowy dróg lokalnych. -To dobry pomysł w trakcie kryzysu, a nie teraz. Takie działania sprawią, że zabierze się z rynku kolejne ręce do pracy, które mogłyby w tym czasie wytwarzać np. towary na eksport.

“Arabia Saudyjska to raj dla inwestorów z sektora logistyki”. Bardzo ciekawie o ogromnym potencjale rynku logistycznego Arabii Saudyjskiej opowiedział Wojciech Młodziejewski, doradca Królewskiej Komisji ds. Jubail i Yanbu. - Większość ludzi Arabię Saudyjską kojarzy z wielbłądem, ropą i pustynią. Mało kto wie, że przez przylegające do Arabii Morze Czerwone przechodzi 25% światowego handlu - powiedział Młodziejewski.

Strategiczne położenie tego kraju oraz wielkie środki płynące ze sprzedaży ropy naftowej sprawiają, że obecna skala inwestycji w infrastrukturę Królestwa robi wrażenie. Kraj posiada już kilka wielkich portów dla logistyki kontenerowej na wschodzie oraz buduje kolejne za zachodzie. Największe miasta kraju są połączone trzypasmową autostradą, a pociągi jeżdżą z prędkością 300 km/h. - Arabia to raj dla inwestorów, zwłaszcza z sektora logistyki - dodał.

Następny na scenie Wojciech Balczun opowiedział o swoich trudnych doświadczeniach związanych z restrukturyzacją wielkich firm. Balczun po udanej, 5-letniej przygodzie z PKP Cargo, które nie tylko wyprowadził na prostą, ale odchodząc zostawił z zyskiem rzędu 500 mln zł, przeszedł do LOT-u, a następnie do Kolei Ukraińskich. Tam stanął przed wyzwaniem restrukturyzacji największej firmy w kraju, zatrudniającej 330 tys. ludzi. 2-letnia misja zakończyła się sukcesem, aczkolwiek przez naciski polityczne Balczun odszedł z firmy.

Na koniec swojego wystąpienia Balczun ostrzegł przed trwającym właśnie, ale mało nagłaśnianym, projekcie budowy kolei szerokotorowej do Wiednia. Projekt finansowany przez Rosję i Kazachstan może w ostatecznie wykluczyć Polskę z korytarza transportowego z Chin.

Kolejny prelegent, Artur Nowak-Far, dyrektor Instytutu Prawa SGH opowiedział, czego można się spodziewać ze strony EU pod kątem regulacji prawnych. Główny wniosek Nowaka-Fara jest taki, że współczesne regulacje charakteryzują się zwiększeniem troski o kwestie socjalne i środowiskowe. - Niestety odchodzą też od opartej na logice konkurencyjnej alokacji zasobów do korekty mechanizmów rynkowych oraz interwencji publicznej.

Cyfryzacja rozwiąże problem braku kierowców? Z kolei dr Sandra Hofman, kierownik ds. badań rynku pracy, Wifor Germany przedstawiła, jak digitalizacja wpłynie na rynek pracy w Polsce i Niemczech do 2030 r., ze szczególnym uwzględnieniem sektora logistyki i transportu. Wg Hoffman na cyfryzacji zyskają przede wszystkim osoby lepiej wykształcone. Zmniejszy się natomiast zapotrzebowanie na pracę prostą. W logistyce nawet o 300 tysięcy, zwłaszcza, uwaga, na kierowców.

Czy zatem właśnie digitalizacja rozwiąże największy obecnie problem sektora TSL?

Tylko 2 kluczowe korytarze transportowe płyną przez Polskę. - 6 kluczowych korytarzy transportowych biegnie przez Niemcy i tylko 2 przez Polskę - powiedział Paweł Wojciechowski, koordynator europejskiej sieci TEN-T przy Komisji Europejskiej, który w swojej prezentacji przybliżył nieco kwestię korytarzy transportowych w Europie. Wskazał, gdzie leżą główne wyzwania w jego pracy i z czego wynikają czasami problemy związane z finansowaniem nowych korytarzy. Co ciekawe, Wojciechowski uczestniczy w pracach komisji specjalnej powołanej po niedawnej katastrofie mostu w Genui. Jak zaznaczył -dzienne koszty, jakie ponosi miasto po katastrofie sięgają 600 tys. euro.

Następnie na scenie pojawił się prof. Peter Klaus z Friedrich-Alexander Erlangen-Nurnberg University, który zgodził się z przedmówcami co do identyfikacji największych bolączek branży TSL w Europie i dodał, że podobne problemy występują również na rynku amerykańskim. Profesor przedstawił krótko, jak zmienił się amerykański rynek transportowy na skutek industrializacji. Efektem jej była m.in. konsolidacja rynku i powstanie gigantów takich jak JB Hunt, Knight-Swift generujących dziesiątki miliardów dolarów zysku rocznie. Klaus zasugerował, że podobny scenariusz może spełnić się także na rynku europejskim. Przedstawił też kilka rad dla małych i średnich firm transportowych, jak mogą odnaleźć się na rynku zdominowanym przez dużych graczy. Wg niego kluczem do sukcesu będzie m.in. głęboka specjalizacja i przejęcie rynku przewozów lokalnych do 50 km od siedziby firmy.

Następna prezentacja dotyczyła możliwości, jakie daje Android dla biznesu. Andy Zmolek z Google przedstawił główne zalety Androida, które sprawią, że już niebawem może być on wśród profesjonalnych odbiorców popularny niż pozostałe systemy: skalowalność, możliwość szerokiej kastomizacji nawet dla pojedynczych użytkowników oraz to, że może system może pracować na wielu różnych urządzeniach: telefonach, sprzęcie POS, kasach fiskalnych etc. To idealny system - zdaniem Zmolka - do zastosowania w logistyce.

Koszt przejechanego kilometra - 0,65 zł dzięki paliwom alternatywnym? Jacek Nowakowski z IVECO, starał się przekonać uczestników konferencji, że pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi, to nie pieśń przyszłości, ale opłacalna inwestycja już teraz. Nowakowski wymienił szereg korzyści z posiadania floty opartej na paliwach metanowych. Mniejsze o 15% spalanie, o 30% tańsze paliwo od diesla czy mniejsza emisja hałasu (ok 71 dB), znacznie mniejsza emisja CO2 i tlenków azotu, czy w końcu nowe regulacje prawne, które niejako zmuszają do rezygnacji z diesli mają być czynnikami decydującymi dla firm do tego, by “przesiadły się” na pojazdy napędzane gazem.

Przyszłość motoryzacji wg Mercedesa. - Mercedes nie jest już producentem samochodów a dostawcą usługi mobilności - stwierdził Aleksander Rzepecki z Mercedes-Benz Polska. Rzepecki przedstawił strategię rozwoju motoryzacji wg Mercedesa, który zamierza postawić na elektryfikację, autonomiczność i ekonomię dzielenia. Celem Mercedesa ma być dostarczanie rozwiązań do przemieszczania się i to niekoniecznie samochodem. Firma już dzisiaj jest właścicielem FlixBusa - firmy oferującej przewozy autokarowe, a także aplikacji MyTaxi pomagającej znaleźć taksówkę.

Ostatni z prelegentów - Krzysztof Głogowski z WABCO - opowiedział, co w praktyce oznacza powtarzane od dawna hasło o cyfrowej rewolucji w transporcie. Wg Głogowskiego potrzeba danych istniała od zawsze, ale obecne możliwości ich gromadzenia i interpretacji pozwalają nie tylko wyciągać wnioski, by optymalizować procesy transportowe, ale też przewidywać i zapobiegać niepożądanym sytuacjom i przez to oczywiście unikać niepotrzebnych kosztów.

Na wystąpieniu przedstawiciela WABCO zakończyła się część główna konferencji. Ale nie był to jeszcze koniec. Przyszedł czas debaty pierwszą z nich to „Zmiany w łańcuchu dostaw” w której wzięli udział: prof. Marc Juwet (Uniwersytet w Leuven, Belgia), Wojciech Jarzyński (kierownik Obsługi Klienta, MSTS Europe) Tomasz Tyc (główny specjalista, Departament Strategii Rozwoju, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju) dr hab. inż. Adam Redmer (Politechnika Poznańska).

Następnie w drugiej debacie „Zmiany w strukturze rynku transportowego” dyskutowali - David Bobal, (Waberer’s International) Michał Bałakier (dyrektor Generalny DKV Euro Service Polska) Mateusz Litewski (dyrektor ds. Publicznych, Uber) Piotr Werner (manager ds. Produktu i Wynajmu, Volvo Trucks).

Całość wydarzenie podsumowali - Prowadzący konferencję Piotr Arak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym oraz Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska jednocześnie zamykając część oficjalną spotkania i zapraszając na rozmowy kuluarowe w nieco mniej oficjalnej formie podczas uroczystej kolacji.

- Konferencja Transport of the future pokazała, że rewolucja przemysłowa rozgrywa się na naszych oczach, a Transport i Logistyka są kluczowymi jej elementami - skomentowała obecna na konferencji Agata Kuźnia, prezes Zarządu Kuźnia Trans - członek związku pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. (TLP)