Przegląd prasy

Policjant Ruchu Drogowego 2018

25 września 2018

Policjant Ruchu Drogowego 2018
(fot. Policja pl)

36 zawodników reprezentujących 17 garnizonów Policji oraz Żandarmerię Wojskową przez ostatnie cztery dni rywalizowało o tytuł najlepszego policjanta ruchu drogowego w kraju. Uczestnicy, wyłonieni wcześniej w eliminacjach wojewódzkich, zmierzyli się w 6 konkurencjach sprawdzających ich wiedzę i umiejętności zawodowe. Zwycięzcą finałowego konkursu został mł. asp. Marcin Sulik z KSP. Drugie miejsce przypadło policjantowi z Gorzowa Wielkopolskiego sierż. szt. Łukaszowi  Zalewskiemu, a trzecie mł. asp. Cezaremu Piotrowskiemu z Olsztyna.  

W dniach 18-21.09. br. w Małopolsce miał miejsce finał XXXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”, nad którym patronat honorowy objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. W sześciu konkurencjach konkursowych rozgrywanych przez cztery dni udział wzięli najlepsi funkcjonariusze ruchu drogowego z kraju. Do współzawodnictwa na szczeblu krajowym przystąpiło 34 policjantów ruchu drogowego. Zostali oni wyłonieni podczas eliminacji przeprowadzanych na szczeblach powiatowym i wojewódzkim. Każdy garnizon zgłosił po dwóch policjantów. Dodatkowo, w finale konkursu na zasadzie honorowego uczestnictwa, brali udział dwaj żołnierze z Żandarmerii Wojskowej. W sumie startowało 36 zawodników reprezentujących 17 garnizonów Policji oraz Żandarmerię Wojskową. Zawodnicy rywalizowali w wielu zadaniach sprawdzających ich wiedzę oraz umiejętności zawodowe. Poszczególne konkurencje rozgrywane były na terenie Krakowa oraz Chrzanowa.

Finał konkursu obejmował następujące konkurencje:

Konkurencja K-1 – test ze znajomości przepisów, w szczególności ustaw: prawo o ruchu drogowym, zagadnień prawa karnego, procedury karnej, prawa o wykroczeniach, procedury wykroczeniowej oraz regulujących transport drogowy, a także taktyki pracy policjanta oraz innych przepisów służbowych – najlepszy w tej konkurencji był mł.asp. Marcin Opałacz z KWP w Rzeszowie;

Konkurencja K-2 – strzelanie z broni służbowej z dobiegiem – w tej dyscyplinie najlepszy był mł. asp. Artur Wojciechowski z KWP w Kielcach;

Konkurencja K-3 – kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniu – tu zwyciężył st. sierż. Jacek Głowacki z KWP w Katowicach;

Konkurencja K-4 – jazda sprawnościowa motocyklem służbowym - w tej dyscyplinie bezkonkurencyjny był sierż. szt. Dawid Suder z KWP w Krakowie;

Konkurencja K-5 – jazda sprawnościowa samochodem osobowym po wyznaczonym torze oraz przebiegnięcie wyznaczonego odcinka - najlepszy w tej konkurencji  był sierż. szt. Paweł Baran z KWP w Lublinie;

Konkurencja K-6 – sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych - w tej dyscyplinie zwyciężył mł.asp. Marcin Sulik z KSP.

21 września 2018 r. to ostatni dzień zawodów. Przed południem zakończono ostatnią konkurencję – test ze znajomości wybranych przepisów. Po tej konkurencji  komisja, która od początku śledziła poczynania uczestników podsumowała punktację każdego z zawodników. Na tej podstawie wyłoniła laureata konkursu i zwycięzców w klasyfikacji drużynowej.

O godz. 14:00 na dziedzińcu siedziby OPP w Krakowie rozpoczęto uroczysty apel z okazji zakończenia finału konkursu. Ceremonię rozpoczęto meldunkiem, który dowódca uroczystości  mł. insp. Zbigniew Woszczek złożył Zastępcy Komendanta Głównego nadinsp. Janowi Lachowi. 

Następnie Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta przywitał wszystkich uczestników uroczystości. Generał podkreślił, że prowadzenie Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego” to wyróżnienie i prestiż dla małopolskiego garnizonu. Dla policjantów to dodatkowe doświadczenie i nauka. Komendant pogratulował zwycięzcom i ich przełożonym, doceniając wysoki poziom umiejętności oraz podziękował wszystkim policjantom i podmiotom zaangażowanych w organizację tego dużego przedsięwzięcia, w tym Małopolskiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego.

Kolejno głos zabrał Piotr Ćwik - Wojewoda Małopolski, który w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego odczytał list gratulacyjny.

Następnie przystąpiono do uroczystego nagrodzenia laureatów konkursu. Puchary i nagrody wręczali  Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik i Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP insp. Zdzisław Sudoł. 

Mł. asp. Marcin SULIK z Komendy Stołecznej Policji  został Policjantem Ruchu Drogowego 2018 roku. Drugie miejsce zajął sierż. szt. Łukasz Zalewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, a trzecie  mł.asp. Cezary Piotrowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

W klasyfikacji drużynowej:

Pierwsze miejsce zajęła załoga z KSP w składzie: mł.asp. Marcin Sulik, mł.asp. Konrad Szpak.

Drugie miejsce policjanci z KWP w Krakowie w składzie: asp. Michał Majcher, sierż. szt. Dawid Suder.

Trzecie miejsce policjanci z KWP w Gorzowie Wielkopolskim: sierż. szt. Łukasz Zalewski, sierż. Paweł Alchimowicz.

Nagrodę specjalną otrzymał także uczestnik z najdłuższym stażem w Policji (22 lata) mł. asp. Cezary Piotrowski z KWP w Olsztynie. Puchary za honorowe uczestnictwo w zawodach przyznano dwóm żołnierzom Żandarmerii Wojskowej, natomiast wszystkim zaproszonym gościom oraz uczestnikom zawodów wręczono okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Na zakończenie ceremonii głos zabrał Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, który podkreślił, że zakończony konkurs jest zarówno elementem szkolenia jak  i zwrócenia uwagi na kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w którym najważniejszą rolę pełnią doskonale wyszkoleni policjanci. -  Praca „na ulicy” jest  trudna i niebezpieczna - mówiąc o tym, generał przypomniał  nazwiska  policjantów, którzy w ciągu ostatniego roku tragicznie zginęli podczas pełnienia służby na drodze.  Komendant wspomniał o Programie Modernizacji Policji, w tym realizowanej modernizacji budynków, zakupach wyposażenia i pojazdów policjantów ruchu drogowego jako elementach poprawy warunków ich pracy.

Nadinsp. Jan Lach podziękował i pogratulował mł.asp. Marcinowi Sulikowi i pozostałym finalistom wiedzy i umiejętności jakie zaprezentowali podczas eliminacji i finału konkursu, które  z pewnością przydadzą się w codziennej służbie. Komendant złożył gratulacje funkcjonariuszom Żandarmerii Wojskowej. Podziękował również osobom, które przyczyniły się do organizacji konkursu, w tym Wojewodzie Małopolskiemu za wsparcie dla lokalnej Policji.

Zawody dla policjantów ruchu drogowego mają już ponad trzydziestoletnią tradycję. Pokazują, jak ważna jest rola funkcjonariuszy „drogówki” w życiu społecznym, którzy mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego. Poprzez swoją pracę przyczyniają się do realizacji „Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013–2020”, którego głównymi celami są: doprowadzenie do mniejszej liczby wypadków drogowych, obniżenie liczby  zabitych na drogach zmniejszenie liczby osób ciężko rannych w wypadkach, ograniczenie prędkości rozwijanych na polskich drogach, większa dbałość o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

(KWP w Krakowie/ wsz/ mw)

Słowa kluczowe policja policja drogowa