Przegląd prasy

Transport osób do punktów szczepień

8 stycznia 2021

Transport osób do punktów szczepień
Paweł Szefernaker, sekretarz Stanu MSWiA podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Warszawa, 7.1.2021 r. [kliknij] (fot. screen)

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA informował o ustaleniach rozmów strony rządowej i samorządowej w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wśród nich ustalenie, iż rząd dofinansuje gminom transport osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się na szczepienie przeciwko COVID-19 w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Wiceminister poinformował jak będzie wyglądało zaangażowanie samorządów lokalnych w transport do punktów szczepień. - Rząd będzie finansował dowóz osób z niepełnosprawnościami i mających problem z dojazdem do punktów szczepień w wysokości 80% średnich kosztów dowozu. Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz m. in. seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców – przekazał Paweł Szefernaker.  

Wyliczone przez rząd stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej wynoszą: 75 zł w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców 65 zł. Stawka za przewóz osoby sprawnej ruchowo to 30 zł (tylko w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców). Część samorządowców miała uznać, że stawki ryczałtu rządowego wsparcia powinny być wyższe niż 80 proc., ponieważ koszty w niektórych miejscach będą wyższe niż oszacowane przez rząd. - Co do zasady stawki zostały przez większość zaakceptowane - dodał wiceminister Szefernaker.

Dowozem na szczepienia osób o ograniczonej mobilności z gmin wiejskich i wiejsko-miejskich mają się zając gminy i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. (jm)