Statystyka

Rok 2020: Pierwsze prawo jazdy - mniej o 21,28%

8 stycznia 2021

Rok 2020: Pierwsze prawo jazdy - mniej o 21,28%
(fot. archiwum - ze zbiorów Sławomira Moszczyńskiego)

Kolejne podsumowanie roku 2020. Tym razem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) w oparciu o własne dane informuje, iż w 2020 r. liczba praw jazdy kategorii B wydanych po raz pierwszy, była o 21,28% mniejsza niż w roku poprzedzającym.

Jak analizuje Info-Car – portal motoryzacyjny PWPW – i co wydaje się oczywiste, podstawową przyczyną wpływającą na spadek wydanych uprawnień w kat. B w roku 2020 to oczywiście panująca pandemia koronawirusa. Branża realizująca szkolenia kandydatów na kierowców i przeprowadzająca egzaminy państwowe odnotowała w roku ubiegłym przestoje. Przyszedł czas ogólnopolskiej kwarantanny, obywatele nie mogli opuścić swojego miejsca zamieszkania itd. Odnotowywano rezygnację – szczególnie w pierwszych miesiącach ogłoszonego stanu epidemii – rezygnacje zainteresowanych zdobyciem prawa jazdy. Oczywiście w związku z obawami zakażenia wirusem. Nawet jeżeli szkolenia odbywały się (nie było zakazu dla tej branży) nie mogły one być zwieńczone egzaminem państwowym, z powodu zamknięcia WORD. Te kolejno zamykano, aż ostatecznie - w związku z ogłoszonym w kwietniu ub.r. lockdownem - nieczynne były wszystkie. Jeszcze w tym samym kwietniu, jako pierwsze pracę (w warunkach trwającego do dziś reżimu sanitarnego), podjęły ośrodki w: Białymstoku, Warszawie, Tarnowie itd. Jednocześnie pracę zaczęły podejmować ośrodki szkolenia kierowców. Pamiętać trzeba, iż do końca roku 2020 branża pracowała, jednak z przerwami wobec przypadków zarażeń i stosownych decyzji SANEPID-u. Decyzji zamknięcia lub ograniczeń pracy.

PWPW podsumowała, iż nastąpił spadek wydanych po raz pierwszy praw jazdy kat. B o 21,8% w porównaniu z rokiem 2019:

ROK 2019 – 459 511

ROK 2020 – 361 689

A w tym PWPW wskazuje na miesiąc kwiecień 2020 r., gdy odnotowano 96,6% spadek wydanych praw jazdy (rok 2019 – 38 822 wydanych uprawnień kat. B, natomiast w roku 2020 już tylko 1320). Sytuacja poprawiła się wyłącznie w czerwcu i wrześniu, pozostałe miesiące to nadal spadki. Przypomnijmy – co jest widoczne w statystykach stycznia i lutego 2020 r., mimo iż pierwszy pacjenta w Polsce zdiagnozowano 4. marca, jednak wówczas już mieliśmy świadomość, i informacje ze świata o postępującej epidemii.

(źródło: PWPW)

Jak podsumowuje Info-Car – z czym należy się zgodzić – trend spadkowy prawdopodobnie przeniesie się także na rok 2021. Jak długi będzie to czas? Tego nie wie nikt. Można spekulować, iż prawdopodobnie spadek będzie trwał równie długo, jak będzie odnotowywany wzrost zakażeń i śmierci, jak długo rozpoczęte szczepienia nie staną się powszechne itd. Pamiętając, iż ryzyko zakażenia we własnym pojeździe jest zerowa, że branża transportowa jest niezbędna, a nadto że dynamicznie rozwijają się takie zawody jak np. kurierów, dostawców itd. - pozostańmy w przekonaniu, iż instruktorzy i egzaminatorzy prawa jazdy pracę będą mieli. I co niezwykle istotne, branża nie straci klienta, prawo jazdy jest elementem wymaganym dla uzyskania lepszej pracy, tak więc jak już będzie bezpieczniej, jak ogłoszone zostanie zakończenie epidemii, ci którzy odłożyli decyzję zdobycia prawa jazdy niewątpliwie trafią do ośrodków.

Poniżej w oczekiwaniu na statystyki CEPiK za rok 2020 przywołujemy statystyki wydanych po raz pierwszy praw jazdy – na wszystkie kategorie – w roku 2019. (jm)

Dokumenty prawa jazdy wydane w Polsce w 2019 r. Statystyki przedstawiają liczby wydanych po raz pierwszy dokumentów prawa jazdy w 2019 r. Dane zawarte w tabelach z poszczególnych miesięcy są przygotowywane w połowie następnego miesiąca (to znaczy na przykład dane za styczeń są przygotowywane w połowie lutego). Statystyki obrazują stan danych z centralnej ewidencji kierowców w dniu ich wykonania i nie są modyfikowane. (źródło: CEPiK)