Przegląd prasy

Z kamerkami na mundurze

12 września 2017

Z kamerkami na mundurze
„Dziennik Zachodni” - 30.5.2017. Patryk Drabek: „Policjanci jeżdżą już na akcje z kamerkami” (kliknij)

Kamera na mundurze policjanta zdyscyplinuje służbę i będzie mogła stanowić dowód w sprawie - tak media, cytując wypowiedź szefa MSWiA - podsumowują informację PAP w sprawie jesiennego pilotażu programu dotyczącego patroli interwencyjnych i funkcjonariuszy ruchu drogowego. Oto właśnie już jest decyzja, iż policjanci będą testować kamery na mundurach.

Zapowiedź testów kamer na mundurach. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak w Radiu Białystok zapowiedział, że od jesieni część policjantów będzie testować kamery na mundurach. - To jest rozwiązanie, które będzie dotyczyło drogówki, ale również patroli interwencyjnych. W sytuacji spornej będziemy mieć dowód rozstrzygający, czy doszło do naruszenia prawa, czy też nie, w obie strony" - mówił. Dodał, że kamera na mundurze to "obiektywne narzędzie, które po pierwsze zdyscyplinuje służbę, a po drugie będzie stanowiło dowód w sprawie, jeżeli ktoś będzie uważał, że został niesłusznie o coś posądzony".

Doświadczenia już są. Pierwsze doświadczenia w tym zakresie mają funkcjonariusze oddziału prewencji policji w Katowicach. Funkcjonariusze na kasku lub kamizelce mają zamontowane kamery typu GoPro. - Kamera pełni też rolę prewencyjną. Osoby, wobec których podejmujemy interwencje, wiedzą, że nie są anonimowe - mówił Polsatnews.pl Robert Śliwa, oficer prasowy katowickiej policji. To tylko kilka kamer, ale doświadczenia są. - Zapis z kamerki pokazuje później, że przebieg interwencji wyglądał zupełnie inaczej niż przedstawiała to osoba, wobec której te działania były podejmowane - powiedział podinsp. Śliwa. Kamera nie działa bez przerwy; rejestruje przebieg zdarzenia dopiero wówczas, kiedy policjant ją włączy. - Sami policjanci podkreślają, że to bardzo dobre rozwiązanie. Bez nagrania łatwo jest zarzucić funkcjonariuszowi np. przekroczenie uprawnień - mówi podinsp. Aleksandra Nowara, rzeczniczka prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. Podobne urządzenia są także na wyposażeniu policji w Kielcach i Łodzi.

O kamerkach w Sejmie. W grudniu ubiegłego roku minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak - przedstawiając w Sejmie wieloletni program modernizacji służb mundurowych (policji, straży granicznej, PSP i BOR) - zapowiedział, że na mundurach policjantów pojawią się kamery rejestrujące ich interwencje. - Chcemy wprowadzić taki standard, że na mundurach policjantów będą kamery. Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory. Takie narzędzie pozwoli nam, żeby rozstrzygnąć wszystkie niejasności - mówił Błaszczak, odpowiadając na pytania posłów. O zmianach czekających polską policję minister mówił też w maju br. podczas odprawy komendantów wojewódzkich. Informował wówczas, iż w latach 2017-2020 do służb trafi ponad 9 mld zł, które m.in. pozwolą na zakup nowoczesnego sprzętu.

W innych krajach? Po raz pierwszy kamery na mundurach policji zastosowano w 2015 roku w Los Angeles. Umieszczanie kamer na mundurach policjantów w Stanach Zjednoczonych jest coraz powszechniejsze. Używają ich też m.in. policjanci w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii.

Opinie. Sami policjanci są zdania, że kamerki wpływają korzystnie na jakość ich pracy. - Prosiliśmy od dawna o kamery. Bardzo często policjant nie ma jak udowodnić, że działał zgodnie z prawem. To może ostudzić zapał osób, które nagrywają interwencję, wyciągają odpowiedni kontekst i umieszczają w internecie - mówi Paweł Petrykowski z wrocławskiej policji. I dodaje: - Takie działania to często pomówienia przeciwko policjantom. Z kolei dochodzenia trwają długo i bardzo trudno naprawić powstałe szkody wizerunkowe. Nagrania z kamery mogą być materiałem pomocniczym lub dowodowym w śledztwie. Tak jak w przypadku nagrań z kamer znajdujących się w samochodach. (jm)