Przegląd prasy

Zakaz palenia w pojeździe, także podczas postoju

28 grudnia 2021

Zakaz palenia w pojeździe, także podczas postoju
(fot. PIXBAY)

Niderlandy wprowadzają zakaz palenia w samochodzie. Od 1 stycznia nadchodzącego roku zaostrzony zostaje zakaz palenia, zacznie obowiązywać także w pojazdach użytkowych. Też podczas ich postoju. Uznane one zostają za miejsce pracy (w zakładach pracy zakaz wprowadzono już wcześniej). Za naruszenie zakazu przedsiębiorca może nałożyć karę grzywny w wysokości 450-450.000 euro.

Bezpieczeństwo jazdy. Na podstawie testów stwierdzono, że palenie przez kierowców papierosów podczas jazdy samochodem jest równie niebezpieczne, jak pianie wiadomości sms i obsługa smartfona. Wówczas tracimy nie tylko koncentrację niezbędna do prowadzenia pojazdu, ale przede wszystkim zatruwamy powietrze w kabinie. Jeden spalony w aucie papieros pozostawia po sobie negatywne ślady aż przez 12. godzin. Oceniano: - Pojazd, w który palimy papierosy zamienia się w prawdziwą komorę gazową i tworzy środowisko gorsze od typowego pubu, czy baru. Koncentracja szkodliwych substancji jest 11-krotnie wyższa niż w typowym barze.

Pokolenie wolne od dymu. Przypomnijmy, iż od 1 lipca br. w Holandii obowiązuje zakaz palenia w budynkach publicznych. - Palenie jest śmiertelnym uzależnieniem, które co roku zabija w Holandii około 20 000 osób” - informował sekretarz stanu Paul Blokhuis. - Holenderski rząd dąży do stworzenia pokolenia wolnego od dymu do 2040 r. - przywoływały media.

Kierowcy w Polsce? Na pytanie czy w Polsce można jeść i palić w czasie jazdy odpowiedź reguluje art. 63 pkt 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym ustawodawca zapisał: - Art. 63 (…) 5. Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki. (jm)