Statystyka

Agresywny kierowca zagrożeniem w ruchu drogowym

11 kwietnia 2017

Agresywny kierowca zagrożeniem w ruchu drogowym
„Rzeczpospolita” – „Agresywni kierowcy trafią na badania psychologiczne”

„Rzeczpospolita” podjęła nadzwyczaj ważne zagadnienie agresji na drogach. Agresywni kierowcy trafią na badania psychologiczne - twierdzi redakcja dziennika. Problem jest. Na sposobami jego rozwiązania od lat trwają, ostatecznie bezskuteczne - dyskusje. Tymczasem fundacja koncernu VINCI Autoroutes opublikowała 4. edycję Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy. Pomieszczono tam także statystyki dotyczące roku 2017 i dotyczące właśnie odnotowanej agresji na drodze.

- Niebezpieczne i niekulturalne zachowanie zawsze przypisuje się innym: samozadowolenie Europejczyków przeważa nad samokrytyką – to pierwszy, niestety smutny wniosek. -80% Europejczyków (76% polskich kierowców) przyznaje, że zdarzyło im się już bać agresywnego zachowania innego kierowcy, przy czym obawa ta jest szczególnie silna we Francji i na Słowacji (86%), a nieco mniejsza w Holandii (65 %). -Europejczycy są bardzo krytyczni wobec swoich rodaków, Polacy również, a nawet bardziej niż średnia. 83% Europejczyków (89% Polaków) używa przynajmniej jednego negatywnego określenia, aby opisać styl jazdy swoich rodaków: są oni "nieodpowiedzialni" według 45% Europejczyków (65% Polaków, co stanowi rekord), "zestresowani" według 36% Europejczyków (20% Polaków), "agresywni" według 33% respondentów (36% w Polsce), a nawet "niebezpieczni" zdaniem 26% Europejczyków (33% Polaków). Jedynie 9% polskich kierowców uważa swoich rodaków za "uważnych", co stanowi rekordowo niski poziom w skali Europy (15% Europejczyków jest podobnego zdania). -Z kolei z dużo większą pobłażliwością oceniają oni swoją własną jazdę - 97% Europejczyków (98% Polaków) przypisuje sobie przynajmniej jedną pozytywną cechę. Europejczycy uważają się przede wszystkim za uważnych(74%, a 69% w Polsce), spokojnych (54%, a 60% w Polsce) czy też uprzejmych (27% w porównaniu z 35% w Polsce).Dużo rzadziej kwestionują oni swoje własne zachowanie(jedynie 14% Europejczyków i Polaków używa negatywnego określenia mówiąc o swoim własnym zachowaniu). 10% spośród nich przyznaje jednak, że są zestresowani za kierownicą (12% w Polsce), a nawet agresywni (3%, a 2% w Polsce). Jedynie 1% spośród nich uważa się za nieodpowiedzialnych lub niebezpiecznych za kółkiem.

-Agresja jest zachowaniem wyraźnie widocznym na drogach. 54%Europejczyków i 40% Polaków przyznaje, że zdarza im się obrzucać obelgami innych kierowców. 43% Polaków (i 46% Europejczyków) przyznaje również, że zdarza im się nadużywać klaksonu pod adresem denerwującego ich kierowcy, 21% przyznaje się do wyprzedzania prawą stroną na autostradzie (31% w Europie), a 24% celowo jedzie w bardzo bliskiej odległości za irytującym ich kierowcą (31% w Europie). 26% polskich kierowców (w porównaniu z 15% Europejczyków) przyznaje się do wysiadania z auta w celu rozmówienia się z drugim kierowcą, przy czym praktyka ta jest również rozpowszechniona we Włoszech (25%).

Jak walczyć z agresją na drodze? Po pierwsze trzeba nie dać się sprowokować takiemu osobnikowi, nie wchodzić w dyskusje. I niewątpliwie zgłaszać takie przypadki stosownym służbom. Policja uruchamia specjalne numery telefonów lub adresy e-mail do zgłaszania takich właśnie sytuacji. Mając np. nagranie można doprowadzić do ukarania takiej osoby. Za agresywne zachowania na drodze poczytywane są: zbyt szybka jazda, bliskie podjeżdżanie do innego pojazdu, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu lub jazda slalomem, zbyt bliskie podjeżdżanie do innego pojazdu, celowe zajeżdżanie drogi oczywiście także: nagłe hamowania jako „ostrzeżenia”, umyślne blokowanie przejazdu, miganie światłami, słowne groźby czy gesty i wreszcie rękoczyny. Pamiętajmy, że są to uczestnicy ruchu drogowego stwarzający potencjalne niebezpieczeństwo, mogą być im nawet odebrane prawa jazdy. (jm)

Słowa kluczowe agresja kultura jazdy