Statystyka

„Andrzejki 2018”. Trwa ogólnopolska akcja policyjna

30 listopada 2018

„Andrzejki 2018”. Trwa ogólnopolska akcja policyjna
Komenda Główna Policji Wydział Ruchu Drogowego. „Wypadki drogowe w Polsce w 2017 r.” [kliknij]

W dniu dzisiejszym i najbliższy weekend Policja prowadzi akcję - obejmującą cały kraj - pn. „ALKOHOL I NARKOTYKI”.

Prowadzone będą kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami - jak to mówią policjanci - przede wszystkim z wykorzystaniem taktyki tzw. „szybkich testów”. Cel akcji oczywisty - ujawnienie i wyeliminowanie z ruchu drogowego jak największej liczby kierujących pojazdami. W ramach tych niezwykle ważnych działań prewencyjno-kontrolnych rozdawane będą ulotki informacyjne oraz jednorazowe testy narkotykowe.

Policjanci przypominają i apelują: - Trzeba mieć świadomość, że prowadząc samochód po spożyciu alkoholu narażamy siebie na niebezpieczeństwo, a także stajemy się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ działanie alkoholu upośledza zdolności psychofizyczne, w tym koordynację ruchową, czy odbieranie bodźców wzrokowych i słuchowych, wydłuża czas reakcji oraz zaburza zdolność racjonalnej oceny sytuacji drogowej.

Z kolei pasażerowie powinni pamiętać, że choć nie kierują pojazdem mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo podróży np. nie godząc się, aby kierowca przekraczał dozwoloną prędkość. Nie dopuszczajmy też, aby pojazdem kierowała osoba po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.  

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, a w szczególności pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Warto więc, zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc element odblaskowy również na obszarze zabudowanym.

Przypominamy uczestnikom zabaw „andrzejkowych”, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wyeliminowania alkoholu z organizmu. Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Badanie można wykonać w większości komend i komisariatów Policji.

Obowiązujące prawo: Należy pamiętać, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka jest przestępstwem, za które grozić może nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Art. 178a Kodeksu karnego: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Statystyki 2016 i 2017. Jak podaje Policja w 2017 r. użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 788 wypadkach drogowych (8,5% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 341 osób (12% ogółu zabitych), a 3 150 osób odniosło obrażenia (8% ogółu rannych). W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to mniej wypadków o 179 (-6%), mniej zabitych o 42 osoby (-11%) i mniej osób rannych o 242 (-7,1%). (jm)