Statystyka

Czy byliśmy ostrożniejsi? Podsumowanie Majówki’2023

5 maja 2023

Czy byliśmy ostrożniejsi? Podsumowanie Majówki’2023
(fot. KWP Gorzów Wlkp.)

Podczas trwającej sześć dni policyjnej akcji na drogach, policjanci odnotowali 306 wypadków, w których śmierć poniosło 26 osób, a 353 osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1840 nietrzeźwych kierowców - podsumowuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W czasie działań na drogach w dniach 28 kwietnia - 3 maja 2023 r. na polskich drogach było mniej tragicznych zdarzeń niż w ubiegłoroczny weekend majowy. W analogicznym okresie poprzedniego roku policjanci odnotowali 348 wypadków, 33 ofiary śmiertelne oraz 389 osób rannych.

I smutne podsumowanie: niestety znaleźli się tacy, którzy postanowili kierować pojazdami pomimo, że wcześniej spożywali alkohol. Mundurowi udaremnili dalszą jazdę 1840 kierującym, którzy kierowali pojazdami na tzw. „podwójnym gazie”. W ubiegłoroczną "majówkę" policjanci zatrzymali 1821 nietrzeźwych kierujących.

Majówka zakończona, ale tuż przed nami weekend - policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych o ostrożność, rozsądek, a także rozwagę: zwracamy się również do motocyklistów, by podróżowali bezpiecznie, zgodnie z przepisami, a nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii. Niestety, nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kolejny raz zwracamy się także z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Konsekwencje takiego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych niewinnych osób poruszających się po drodze.

Źródło: Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji