Statystyka

Jadąc A2 czyli krótka podróż AUTOSTRADĄ WOLNOŚCI

13 marca 2017

Jadąc A2 czyli krótka podróż AUTOSTRADĄ WOLNOŚCI
(Fot. J. Michasiewicz)

Autostrada Wolności czyli polska A2. W chwili obecnych kierowcy korzystają z 475 km. Jest ona fragmentem międzynarodowej E30 i przedłużenie niemieckiej autostrady A12 z Berlina. Trasa na terenie Polski biegnie od Świecka do Konotopy w okolicach Warszawy (454,2 km) oraz na odcinku między Choszczówką Stojecką a Kałuszynem (20,8 km). W okolicach Strykowa pod Łodzią krzyżuje się z autostradą A1.

O autostradzie. Intensywna budowa nowoczesnej autostrady ruszyła dopiero w 2001. 4 czerwca 2014 r., w 25. rocznicęwyborów parlamentarnych z 1989, autostrada otrzymała symboliczną nazwę AUTOSTRADA WOLNOŚCI. Stosowną tablicę przy drodze na tereniegminy Brwinów uroczyście odsłoniłprezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowskiwspólnie zprezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Zgodnie z umową podpisaną 29 sierpnia 2008 roku rozpoczęcie budowy odcinka od Świecka do Nowego Tomyśla zaplanowano na wiosnę 2009 roku, a zakończenie w 2012 roku. Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę zachodniego odcinka miało miejsce 16 lipca 2009. Do tego momentu planowano budowę 64 mostów i wiaduktów. W tym porozumieniu określono ich liczbę na 78. W dodatkowym porozumieniu przewidziano budowę kilkudziesięciu przejść dla zwierząt. Zaplanowano powstanie węzłów w Świecku, Jordanowie i Rzepinie oraz niepełnych węzłów w Torzymiu i Trzcielu. Nawierzchnię autostrady zaplanowano jako wykonaną z betonu. Odcinek został oddany do użytku 1 grudnia 2011, prawie pół roku przed terminem. - To autostrada, która nie tylko łączy Polskę z Niemcami, ale przezNiemcy także z całą Europą - stwierdził prezydent BronisławKomorowski, podczas symbolicznego jej otwarcia. Dodał, że trasa nie tylko służy do szybkiego przejazdu, ale też zbliża ze sobą ludzi w obu krajach.

Opłaty. Od 1 marca 2017 r. - jak zapowiedziano - obowiązują nowe stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 czyli: Nowy Tomyśl-Konin (150 km) dla: motocykli i samochodów osobowych oraz pojazdów ponadnormatywnych. Wzrost wynosi 2 grosze za jeden przejechany kilometr, i tak wynoszą 0,38 pln za 1 km. Koszt przejazdu 106-km odcinkiem pomiędzy Świeckiej a Nowym Tomyślem nie ulegnie zmianie. I tak stawka za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady będzie wynosić: dla motocykli i pojazdów osobowych - 19 pln (brutto); dla pojazdów ponadnormatywnych - 190 pln (brutto). Pozostałe stawki bez zmian.

Czy polscy kierowcy potrafią jeździć autostradami? Umiejętność jazdy szybkimi drogami trzeba sprawdzać podczas egzaminu - twierdzą instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy. Polscy kierowcy nie potrafią poruszać się autostradami - uważa policja. Taką ocenę potwierdzają wyniki naszej krótkiej ankiety, gdzie zadaliśmy pytanie: „Czy Polacy potrafią jeździć autostradami/drogami szybkiego ruchu?” 18% odpowiadających mówi TAK; ale już 78% mówi nie, 4% kierowców nie miało zdania. (jm)

Fotoreportaż J. Michasiewicz

Słowa kluczowe autostrady