Spółka Tramwaje Warszawskie zainaugurowała XI. edycję kampanii społecznej pn. BĄDŹMY RAZEM BEZPIECZNI! Zaprezentowano wstępne wyniki przeprowadzonego kompleksowego badania postaw stołecznych kierowców. Badanie przeprowadził Instytut Badawczy IPC. Wśród najważniejszych analiz postaw kierowców także dotyczące wypadków drogowych, i tu przede wszystkim udzielania pierwszej pomocy ich ofiarom. Ostateczne wyniki w listopadzie br. tymczasem zachęcamy do zapoznania się z poniższymi analizami.
76% ankietowanych kierowców potwierdza, iż zetknęło się z zasadami pierwszej pomocy. I dalej ci sami respondenci najczęściej wymieniają - jako sytuację w której pozyskali wiedzę - szkolenia na prawo jazdy i tu… 44%. To zgroza, przypomnijmy, badano kierowców.
(fot. Jolanta Michasiewicz)
I dalsza ważna analiza wykazuje, iż 33% osób… nie ma obaw w związku z udzielaniem pierwszej pomocy. Czyli 67% obawia się udzielenia ofierze wypadku drogowego pomocy.
Usprawiedliwiali się i wymienili następujące obawy:
* strach przed zaszkodzeniem poszkodowanemu – 28%;
* niedostateczna wiedza – 28%;
* własne bezpieczeństwo – 12%;
* względy higieniczne – 9% i
* strach przed zarażeniem – 7%.
Jak komentują ratownicy drogowi, często życie poszkodowanego w wypadku zależy od zachowań świadków i ich umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Według ustawy o państwowym ratownictwie medycznym średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych wynosi 8 minut w mieście i około 15 minut na terenach poza miastem. Czyli to czas zanim przyjedzie karetka i naszym obowiązkiem jest ratować życie ofiarom wypadku. Eksperci szacują, iż gdyby w tym czasie była udzielona pomoc, możliwe byłoby zmniejszenie ofiar wypadków aż… o połowę!
Porównajmy wyniki z badań ogólnopolskich. Wskazują one, iż coraz więcej osób deklaruje, że potrafi udzielić pierwszej pomocy. System edukacji w tym zakresie jest coraz szerszy: szkoły, kursy nauki jazdy, kursy dla pracowników korporacji itd. Z badani CBOS "Polacy wobec wypadków drogowych" wynika, że 41 proc. osób było w przeszłości świadkami wypadku bądź stłuczki na drodze. Pierwszej pomocy udziela niewielu z nich. Także CBOS informuje, że 67 proc. respondentów deklaruje, że potrafiłoby udzielić pierwszej pomocy, ale tylko 19 proc. Polaków jest pewnych swoich umiejętności w takiej sytuacji.
Przypomnijmy przepis Kodeksu karnego, który zobowiązuje świadków zdarzenia do podjęcia akcji ratunkowej pod groźbą kary pozbawienia wolności do trzech lat. (jm)