Zmienione regulacje dotyczące konfiskaty pojazdu kierowcom pod wpływem alkoholu lub środków odurzających obowiązują od 14 marca br. To kolejna ostra sankcja dla decydujących się na jazdę po spożyciu czy użyciu. Teraz muszą pamiętać także o surowej sankcji jaką niewątpliwie jest konfiskata auta. Zbyt wcześnie na podsumowania, ale warto zacytować pierwsze informacje policjantów. Eksperci podkreślają, że to surowy, ale ważny instrument prawny. Czy będzie skuteczny?
Był pierwszy, ale to nie powód do zadowolenia. Zaledwie 1,5 godziny po wejściu w życiu nowelizacji kodeksu karnego w Ustroniu 22-letni kierowca utracił pojazd: Zatrzymano i poddano kontroli alkomatem 22-letniego kierowcę. Urządzenie wykazało, że ma ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali nie tylko dokument prawa jazdy, ale samochód nietrzeźwego kierowcy. Śledczy wykonali czynności procesowe związane z popełnionym przez 22-latka przestępstwem. Pojazd został zabezpieczony i przekazany na przechowanie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu został przesłuchany, usłyszał też zarzuty karne. Zebrane w tej sprawie materiały zostały przekazane do cieszyńskiej prokuratury. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. 22-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu.
Kodeks karny. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy: zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu; sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy, albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających; nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący: był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem; znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Pierwsze statystyki. O skuteczności konfiskaty będzie można rozmawiać za kilka miesięcy, gdy sprawy skierowane do sądów będą miały swoje prawomocne wyroki i orzeczonymi konfiskatami. Tymczasem policjanci informują: - 14 marca 2024 r. weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Nie ma jednak aktów wykonawczych dotyczących nakładania tej kary. Komenda Główna Policji przekazała PAP, że 16-18 marca skonfiskowała 60 samochodów kierowcom, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. - To o 60 przypadków za dużo. Spodziewałem się, że policja ujawni mniej przypadków - powiedział PAP Marek Konkolewski, były policjant, ekspert z zakresu ruchu drogowego. (…) Fakt, że w tak krótkim czasie policja zatrzymał 60 pojazdów kierowanych przez nietrzeźwe osoby, pokazuje, że wciąż jest dużo osób, które ryzykują życiem - ocenił.
Zarówno Komenda Główna Policji, jak i Prokuratura Krajowa nie odpowiedziały w poniedziałek na pytanie PAP, ile aut skonfiskowanych nietrzeźwym kierowcom zostało przekazanych "osobom godnym zaufania". Taką osobę wskazuje prokurator. Ma ona przetrzymywać pojazd w należytym stanie i udostępniać go na każde żądanie policji, prokuratury i sądu. Nie wolno jej tego samochodu nikomu użyczać ani korzystać z niego.
Resort sprawiedliwości zapowiedział prawdopodobną zmianę przepisów jeszcze latem br. (jm)