Redakcja Wirtualnej Polski opublikowała zestawienie pt.: „Tutaj najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy. Oto lista miast” [kliknij], gdzie podsumowuje: „Jak się okazuje, w niektórych polskich miastach zdawalność jest nawet dwukrotnie wyższa niż w innych”. I właśnie ta konkluzja zainspirowała nas, aby przedstawić pierwszy i zapowiedzieć dalsze w cyklu tekstów źródłowych poświęconych kwestiom zdawalności.
Poniżej informacja przygotowana przez WORD Opole, który to ośrodek - wg przywołanej publikacji WP - osiąga najwyższą zdawalność państwowego egzaminu teoretycznego. na prawo jazdy - 71 proc..” Z kolei odsetek zdawalności egzaminu praktycznego wynosi jedynie 24 proc.”. Niestety w WP nie są podane szczegółowe źródła, czy choćby okres za jaki zostały sporządzone statystyki, egzaminów na jaką kategorię prawa jazdy dotyczą itd. Dla rzetelności naszego tekstu poniżej informacja uzyskana właśnie w WORD Opole. I co istotne kilka uzasadnionych ocen przywołanej placówki. Podsumujmy, iż zdawalność wzrasta wg stanu na 8 sierpnia br. w zakresie egzaminu teoretycznego wynosi - 52,7%, egzaminu praktycznego - 41%.
Informacja WORD Opole
Od wielu lat zdawalność egzaminów na prawo jazdy - zarówno praktycznych oraz teoretycznych - w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego w całym kraju wzbudza niesłabnące zainteresowanie mediów, opinii publicznej a w szczególności osób ubiegających się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Oceniając rzetelność publikowanych informacji zdecydowanie warto jednak podkreślić, że istnieje wiele czynników, które wpływają na ostateczny wynik egzaminu. Na przykładzie WORD w Opolu od kilku lat statystyki jednoznacznie wskazują, że osoby przystępujące do egzaminu na pojazdach ośrodków szkolenia częściej uzyskują pozytywne wyniki w porównaniu do osób korzystających z pojazdów pozostających w dyspozycji WORD. Statystyki wskazują, że jeszcze w 2016 roku w egzaminach praktycznych wzięło udział 1068 pojazdów osk, natomiast tylko do dnia 7 sierpnia 2024 r. tych pojazdów było 7017. Wyższa zdawalność na pojazdach osk może wynikać m.in. z różnic dotyczących gabarytów danego pojazdu, widoczności w danym pojeździe, ale przede wszystkim ze zmniejszeniem stresu związanym z pojazdem w którym nie siedziała osoba egzaminowana.
Przedstawiciele WORD w Opolu analizując statystyki zauważyli również zależność pomiędzy lokalizacją siedziby ośrodka szkolenia kierowców a zdawalnością. Ten fakt może wynikać z tego, iż kandydaci na kierowców uczestniczący w zajęciach praktycznych swoich koleżanek i kolegów z kursu, siedząc na tylnych siedzeniach pojazdów szkoleniowych zdobywają większą wiedzę i umiejętności, które pozwalają im ostatecznie częściej uzyskiwać wyniki pozytywne niż osoby które, cały kurs przejeździły wyłącznie za kierownicą.
Kolejnymi elementami które, mają wpływ na zdawalność są: udział instruktora w egzaminie praktycznym, czy też korzystanie przez ośrodki szkolenia kierowców z możliwości wynajmu placu manewrowego.
Ostatnie rozporządzenie w sprawie egzaminowania dało nieco swobody egzaminatorom w podejmowaniu decyzji, co również przyczyniło się do zwiększenia zdawalności w porównaniu do okresu z przed zmian.
Na dzień dzisiejszy zdawalność Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu - z uwzględnieniem pojazdów osk - przedstawia się następująco:
W WORD Opole zdawalność wzrasta, a u Was? Piszcie, czekamy, email: tygodnik@prawodrogowe.pl
Źródło: WORD Opole wg danych na dzień 8 sierpnia 2024 r.