Ekspert wyjaśnia

Agresja na drodze może być „zaraźliwa”

18 stycznia 2024

Agresja na drodze może być „zaraźliwa”
(fot. PIXABAY)

Niemiłe gesty, używanie klaksonu, zajeżdżanie komuś drogi czy sytuacja, gdy ktoś chce pospieszyć innych, jadąc zbyt blisko, to zachowania, które nie tylko są niebezpieczne i nieuprzejme, ale mogą doprowadzić nękanego kierowcę do stanu, w którym być może za chwilę sam postąpi podobnie wobec innych prowadzących pojazdy. Im więcej kierujący doświadczy takich sytuacji, tym bardziej prawdopodobne jest, że sam zacznie powielać te schematy.

- Celowe niebezpieczne zachowanie podczas jazdy, które stwarza zagrożenie dla innych osób, zwiększa prawdopodobieństwo kolizji i wypadku. Wielu kierowców oceni krytycznie taką jazdę i nie będzie to miało wpływu na ich styl prowadzenia pojazdu. Jeśli jednak podobnej agresji doświadczy kierujący, który jest już spóźniony na spotkanie albo wcześniej z kimś się pokłócił, może przejąć i okazywać podobne zachowanie wobec innych uczestników ruchu - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Prowadzenie samochodu jest samo w sobie stresującą czynnością. Nawet doświadczeni kierowcy, mimo że nie stwierdzają subiektywnych oznak stresu, za kierownicą mogą być pod jego wpływem. Napięcie wzrasta szczególnie podczas jazdy w warunkach miejskiego ruchu ulicznego. Jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest jazda do pracy. Im więcej rond i skrzyżowań pokonuje kierowca, tym bardziej podnosi się poziom jego stresu. Zdenerwowanie potęgują zachowania innych uczestników ruchu. Frustracja narasta szczególnie w korkach, kiedy to uciekają minuty potrzebne, by zdążyć do pracy na czas.

Co robić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo konfrontacji z agresywnymi kierowcami i ich wpływu na własne zachowanie? Można zacząć od ćwiczenia cierpliwości, czyli zachowania spokoju w czasie jazdy w korku, czekania na światłach czy w poszukiwaniu miejsca parkingowego. Poza tym należy przestrzegać przepisów i wykazywać się kulturą na drodze:

- zachowaj bezpieczną odległość między własnym a innymi pojazdami na drodze,

- zawsze używaj kierunkowskazów do komunikowania swoich zamiarów,

- daj miejsce innym kierowcom na włączenie się do ruchu czy zmianę pasa,

- unikaj używania klaksonu.

W rozładowaniu napięcia pomaga też obecność drugiej osoby. Warto więc umawiać się na wspólną podróż z mieszkającym blisko kolegą czy koleżanką z pracy. Dobrze jest zawsze wyruszać trochę wcześniej, by nie nadganiać później straconych w korkach minut, ponieważ pośpiech wpływa negatywnie na poziom stresu.

_____________________

*) Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin. W jej ofercie znajdują się szkolenia dla klientów indywidualnych i flotowych pomagające unikać ryzyka drogowego, a także kursy jazdy defensywnej i ekonomicznej dla każdego typu samochodów. Szkolenia mogą być wsparte warsztatami z psychologiem ruchu drogowego oraz kursem z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje torem szkoleniowym wyposażonym w 2 place treningowe i 4 płyty poślizgowe o łącznej powierzchni 3900 m2 (płyta poślizgowa podstawowa, duża płyta poślizgowa + szarpak, okrąg poślizgowy oraz wzniesienie z płytą poślizgową; przeszkody automatyczne, kurtyny wodne programowalne, wyświetlacze prędkości).