Ekspert wyjaśnia

Auto ze Stanów Zjednoczonych

19 kwietnia 2009

Pytanie: Jakie jest w 2009 r. cło i akcyza na auta osobowe importowane spoza UE, a konkretnie ze Stanów Zjednoczonych? Podobno nowe, podniesione stawki podatku akcyzowego, obowiązują od 1 marca 2009 r.

Odpowiedź “Rzeczpospolitej”: Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje wyższa stawka podatku akcyzowego na samochody osobowe o pojemności skokowej silnika powyżej 2000 cm sześć. Dotyczy to wszystkich samochodów przed pierwszą rejestracją w kraju - zarówno nowych aut kupionych w kraju, jak i samochodów sprowadzonych do Polski z innego kraju Unii Europejskiej czy spoza niej. Stawka na takie auta wynosi obecnie 18,6 proc. (do końca 2008 r. -13,6 proc.). Podwyżka opodatkowania najpierw została wprowadzona rozporządzeniem ministra finansów, a od 1 marca 2009 r. - utrzymała ją stawka podatku zapisana w nowej ustawie o podatku akcyzowym, która właśnie z początkiem marca zaczęła obowiązywać. Co ważne, zmianie nie uległa stawka podatku na samochody z mniejszymi silnikami. Te, tak jak do tej pory, są opodatkowane akcyzą w wysokości 3,1 proc.

Pocieszające może być to, że kolejna podwyżka akcyzy w tym roku jest mało prawdopodobna, ponieważ stawka akcyzy została wpisana do ustawy (dotychczas była zapisana w rozporządzeniu, które wydawał minister finansów) i zmiana jej wymaga uruchomienia długotrwałego procesu legislacyjnego - od przygotowania projektu, poprzez uchwalenie ustawy (tj. nowelizacji), na podpisaniu przez prezydenta i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw kończąc.

Zamierzając sprowadzić samochód ze Stanów Zjednoczonych należy dobrze skalkulować całe przedsięwzięcie. Koszt nie ograniczy się bowiem jedynie do kupna auta za oceanem, ale i jego przewiezienia i zarejestrowania. Skoro więc samochód będzie kupiony poza Unią Europejską, to trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty cła, akcyzy i podatku VAT. Najpierw jednak trzeba ustalić tzw. wartość celną, która powiększona o kwotę cła posłuży do obliczenia kwoty podatku akcyzowego od sprowadzonego samochodu osobowego. Dopiero od wartości celnej powiększonej o kwotę cła i kwotę podatku akcyzowego naliczyć należy podatek VAT.

Słowa kluczowe podatek USA