Ekspert wyjaśnia

Chcesz zmienić pas ruchu? Pamiętaj o tych pięciu zasadach

20 lutego 2019

Chcesz zmienić pas ruchu? Pamiętaj o tych pięciu zasadach
(fot. Renault)

Bardzo często przy wzmożonym ruchu na autostradzie czy na innej wielopasmowej drodze kierowcom wydaje się, że warto zjechać na sąsiedni pas, bo samochody poruszają się po nim szybciej. Dlaczego czasami nie warto tego robić? O czym jeszcze pamiętać przy zmianie pasa ruchu? Porady przygotowali eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

1. Czy na pewno musisz zmienić pas? Poruszając się po mieście w godzinach szczytu czy po ruchliwej autostradzie, wielu kierowców odnosi wrażenie, że auta na sąsiednim pasie przemieszczają się szybciej. W rzeczywistości jednak, jak dowiodły badania, bardzo często prędkość ruchu na obu pasach jest podobna, ale kierowcom w wyniku iluzji wydaje się inaczej.  Warto w takiej sytuacji nie ulegać pokusie zmiany pasa, bo gdy taką próbę podejmie wielu kierowców, ruch stanie się jeszcze mniej płynny.

2. Nie utrudniaj wyprzedzania. Są sytuacje, w których zdecydowanie powinniśmy zmieniać pas – chodzi o to, by nie utrudniać innym wyprzedzania. Uporczywa jazda lewym pasem jest wykroczeniem, dlatego zwłaszcza gdy poruszamy się po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu z prędkością poniżej dozwolonej, powinniśmy zjechać na prawy pas. Jeśli tego nie zrobimy, kierowcy za nami mogą podejmować bardziej ryzykowne manewry, np. wyprzedzanie z prawej strony, może to też prowokować do agresywnych zachowań jak jazda „na zderzaku”.

3. Nie zmuszaj innych do hamowania. Zmianę pasa ruchu należy wykonywać w możliwie płynny sposób. Przed rozpoczęciem manewru powinniśmy osiągnąć przynajmniej taką samą lub wyższą prędkość niż samochody jadące za nami. W przeciwnym razie wjeżdżając na sąsiedni pas, przyczynimy się do powstania fali ostrego hamowania. Ze względu na opóźniony czas reakcji każdy kolejny samochód za nami będzie hamować później i coraz gwałtowniej, co może doprowadzić do kolizji – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

4. Pamiętaj o kierunkowskazie. Należy odpowiednio wcześnie sygnalizować zamiar zmiany pasa. Często można zaobserwować, że kierowcy włączają kierunkowskaz praktycznie w momencie, gdy już wjeżdżają na sąsiedni pas. To bardzo niebezpieczne, bo w ten sposób nie dajemy szansy kierowcom jadącym za nami, by zwolnili lub w inny sposób dostosowali swoją jazdę do naszych zamiarów – tłumaczą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

5. Uwaga na martwe pole! Przed zjechaniem na sąsiedni pas nie wystarczy zerknąć w lusterka – powinniśmy się upewnić, że żaden samochód nie znajduje się w tzw. martwym polu. W przeciwnym razie możemy zajechać komuś drogę lub wjechać w inny pojazd i spowodować wypadek. Na szczęście obecnie coraz więcej aut posiada system kontroli martwego pola, który może ochronić kierowcę przed takim niebezpieczeństwem.