Ekspert wyjaśnia

Co to znaczy być uprzejmym na drodze?

10 listopada 2023

Co to znaczy być uprzejmym na drodze?
(fot. PIXABAY)

Po pierwsze być kierowcą przewidywalnym, a nie chaotycznym i pełnym emocji. Po drugie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Po trzecie kierować się zasadą współpracy, ostatecznie intencją wszystkich jest bezpieczne dotarcie do celu. Po czwarte pamiętać, że wykazanie się uprzejmością w stosunku do innych kierowców nie powinno być ważniejsze niż potrzeba zachowania płynności w obustronnym ruchu.

Bardzo ważna jest czytelność zachowań podczas jazdy. Inni kierujący oraz piesi nie mogą wątpić w zamiary kierowcy, czy to w sytuacji zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych, czy też w momencie wyprzedzenia innego samochodu. - Czynności, do których zobowiązują przepisy, a niektórzy kierowcy zapominają o nich, to na przykład włączanie kierunkowskazu odpowiednio wcześnie przed zmianą pasa ruchu, przed manewrem wyprzedzania lub zakrętem. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu nie będą zaskoczeni działaniami prowadzącego auto - wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault*).

Jakie są jeszcze sposoby na okazywanie szacunku innym kierowcom? Może to być na przykład prawidłowe parkowanie, czyli takie, gdy parkujemy centralnie pomiędzy wyznaczonymi liniami, a nie na linii lub zajmując dwa miejsca. Dzięki temu na parkingu zmieści się maksymalna liczba pojazdów i nikt nie będzie miał problemu z wyjazdem. Kolejna kwestia to koncentracja podczas oczekiwania na zmianę świateł. - Należy ruszyć zaraz po włączeniu zielonego światła, bez niepotrzebnej zwłoki. Jednocześnie nie oznacza to, że gdy któryś kierowca się zagapi i nie zareaguje odpowiednio szybko, inni powinni używać sygnałów dźwiękowych. Zwykle to jeszcze bardziej opóźnia ruszenie, bo dezorientuje kierujących, którzy rozglądają się w poszukiwaniu źródła problemu - mówi Adam Bernard.

Poczekaj na swoją kolej - taką maksymę powinni zapamiętać kierowcy, którzy próbują skrócić sobie czas oczekiwania w długiej kolejce aut, na przykład skręcających w lewo. Należy odpowiednio wcześniej zjechać na właściwy pas i poczekać, traktując to jako element podróży, a nie przeszkodę, która wprowadza w stan zdenerwowania. Wjeżdżanie na właściwy pas w ostatniej chwili, często wykorzystując nieuwagę innych kierowców, to nie jest życzliwa postawa na drodze. Pamiętajmy także, aby za kierownicą trzymać nerwy na wodzy i nie dać się sprowokować agresywnym uczestnikom ruchu. Wdawanie się w utarczki na drodze nie ma sensu i może jedynie doprowadzić do sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu. - Czasami bardzo nerwowi i agresywni kierowcy są na co dzień, gdy nie prowadzą auta, zdecydowanie bardziej sympatyczni i spokojni. Warto pamiętać, że fakt, iż siedzimy za kierownicą, oddzieleni karoserią od innych ludzi, nie zwalnia z uprzejmości - podsumowuje dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Uprzejmość na drodze nie oznacza, że warto rezygnować z przynależnego pierwszeństwa i przepuszczać przy każdej okazji na przykład oczekujące na skręt samochody, jeśli to spowoduje powstanie przestoju. W sytuacji pierwszeństwa przejazdu kierowca powinien przede wszystkim kierować się tym przepisem i przepuszczać inne auta tylko pod warunkiem, że nie zakłóci to płynności ruchu pojazdów.

__________________

*) Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin. W jej ofercie znajdują się szkolenia dla klientów indywidualnych i flotowych pomagające unikać ryzyka drogowego, a także kursy jazdy defensywnej i ekonomicznej dla każdego typu samochodów. Szkolenia mogą być wsparte warsztatami z psychologiem ruchu drogowego oraz kursem z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje torem szkoleniowym wyposażonym w 2 place treningowe i 4 płyty poślizgowe o łącznej powierzchni 3900 m2 (płyta poślizgowa podstawowa, duża płyta poślizgowa + szarpak, okrąg poślizgowy oraz wzniesienie z płytą poślizgową; przeszkody automatyczne, kurtyny wodne programowalne, wyświetlacze prędkości).

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.