(Fot.: PD@N 330-1jm)
Pytanie: Witam! W moim miasteczku powstają drogi dla rowerów, ale wydaje się, że ich projektowaniem zajmują się urzędnicy zza biurka. Mam dwa pytania dotyczące infrastruktury związanej z drogami rowerowymi. Pytania dotyczą oznakowania dróg rowerowych. Czy droga rowerowa oznakowana znakiem C-13c (droga dla pieszych i rowerów oddzielona pionową kreską) powinna być dodatkowo oznakowana znakami poziomymi P-23, czy też wystarczy inny kolor tej drogi? (nie zawsze jednak widoczny). I drugie pytanie. Dojeżdżając drogą rowerową do skrzyżowania widzę znak “Koniec drogi dla pieszych i rowerów”, a jednocześnie na jezdni, którą przecinam mam znak P-11 (przejazd dla rowerzystów). Co mam w tej sytuacji zrobić? Zejść z roweru i go przeprowadzić (przecież skończyła się droga dla rowerów), czy też przejeżdżać (widzę przecież przejazd dla rowerzystów). Z góry dziękuję za odpowiedź. Bogdan K.
Odpowiedź: Jeżeli na pasie drogi zorganizowano wspólny ruch rowerów i pieszych na określonych częściach (połowach) tego pasa, umieszczając w tym celu znaki C-13c, to przepisy zalecają, aby obie części nawierzchni rozgraniczyć linią ciągłą, zaś na tej która jest przeznaczona tylko dla rowerzystów, umieścić znaki P-23 "rower". Reguluje to pkt 7. 11. rozporządzenia (załącznik nr 2) ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych (...).
Jeżeli droga dla rowerów kończy się i "przechodzi" w oznaczony na jezdni - znakiem P-11 -przejazd dla rowerzystów, to rowerzysta nadal pozostaje na drodze dla niego przeznaczonej i może kontynuować jazdę bez zsiadania z roweru. Jakkolwiek na tym przejeździe rowerzysta ma pierwszeństwo przed pojazdami poruszającymi się po jezdni, to jednak nie wolno rowerzyście wjechać na przejazd bezpośrednio przed jadący pojazd.
Gdyby zaś droga dla rowerów kończyła się na granicy chodnika i dalej znajdowało się przejście dla pieszych, to wówczas rowerzysta zamierzający przedostać się na przeciwną stronę drogi ma obowiązek przerwać jazdę i przeprowadzić swój pojazd po przejściu.
Odpowiedzi udzielił: Zbigniew Drexler,
autor książek popularyzujących przepisy o ruchu drogowym oraz ich objaśnianie