Ekspert wyjaśnia

Gdy „złapiesz gumę”

2 lipca 2011

Pytanie: Jak postępować w przypadku “złapania gumy” w samochodzie osobowym?

Odpowiedź:Jeśli powietrze zeszło z prawej przedniej opony, samochód będzie ściągać w prawo, więc kierownicę należy delikatnie skręcić w lewo, aby ustabilizować tor jazdy. W przypadku uszkodzenia przedniej lewej opony, z wyczuciem kontrujemy w prawo. Jeśli uszkodzeniu uległa któraś z tylnych opon i samochód zachowuje się niestabilnie, również delikatnie kompensujemy kierownicą ewentualne odchylenia od toru jazdy. Możliwie szybko, lecz unikając gwałtownego hamowania, zatrzymujemy samochód. Staramy się przy tym nie zagrozić innym uczestnikom ruchu.

Przy zatrzymaniu bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca. Przede wszystkim, staramy się zaparkować w taki sposób, aby nie zagrażały nam nadjeżdżające pojazdy. Po drugie, w miarę możliwości należy zatrzymać samochód na poziomej, utwardzonej nawierzchni – dzięki temu będziemy mieli gdzie bezpiecznie ustawić podnośnik, niezbędny przy wymianie koła.

Jeśli istnieje możliwość zjechania np. na parking lub stację benzynową, zawsze z takiej okazji skorzystajmy, bowiem tylko w takich miejscach w pełni bezpiecznie zmienimy koło lub skorzystamy z zestawu naprawczego. Jeśli natomiast jesteśmy zmuszeni do zatrzymania pojazdu na poboczu, zaparkujmy jak najdalej od przejeżdżających pojazdów, a więc jak najbliżej prawej krawędzi asfaltu. Zadbajmy o włączenie świateł awaryjnych wraz z pozycyjnymi oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Bardzo ważne jest, aby wszyscy pasażerowie szybko opuścili pojazd i odeszli przynajmniej kilka metrów od drogi, poza barierę energochłonną, jeśli takowa w danym miejscu się znajduje. Patrząc z kierunku, z którego przyjechaliśmy, pasażerowie powinni stać przed pojazdem – zabezpieczy ich to na wypadek, gdyby w nasz samochód uderzyło nadjeżdżające auto.

03e799902d76f712e5b33c776df2a022c440b0fa(Fot.: PD@N 392-30)

Odpowiedzi udzielił: Wojciech Szajnert, instruktor w Szkole Jazdy RENAULT.

Szkoła Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Bemowo. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, jazda defensywna, czyli szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym, audyty flot samochodowych, kurs eko-jazdy, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje 50 000 m2 powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej. Szkoła Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego.