Pytanie Czytelnika: Jestem niedosłyszący, noszę aparaty słuchowe. Zawsze chciałem pracować jako kierowca dostawczy w kat. B do 3,5 tony. Niestety lekarz medycyny pracy mi odmówił, bo "nie zrozumiałem szepty". Słyszałem szepty, ale nie zrozumiałem. Takie są przepisy... Chciałem zapytać, czy od stycznia 2018 roku zmieniły się przepisy, że osoby niesłyszące mogą już wreszcie pracować jako kierowca ciężarówki? Jeśli tak, to czy lekarz medycyny pracy nie będzie mi sprawdzał mojej wady słuchu, zwłaszcza tego szepty? Proszę o odpowiedz.
Odpowiada Grzegorz Wysopal: Witam. Cieszy mnie fakt, że zaczyna się coś dziać w kwestii niesłyszących kandydatów na kierowców i niesłyszących kierowców. I mam nadzieję, że działania legislacyjne mające pomóc osobom głuchym i słabosłyszącym w dostępie do zawodu kierowcy będą jak najszybciej wdrożone.
Wracając do Pańskiego pytania to faktycznie początek 2018 roku miał przynieść zmiany w zakresie uzyskiwania uprawnień dla osób niesłyszących w zakresie kategorii C i C1. Niemniej jednak na chwilę obecną nie ma jeszcze żadnych terminów i ustaleń w tej kwestii. Projekt obejmuje zmiany w ustawie o kierujących pojazdami dotyczące zapewnienia przez WORD tłumacza języka migowego oraz możliwości ubiegania się przez osoby niesłyszące o dodatkowe kategorie C1 i C prawa jazdy. Wymaga to również dostosowania rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, obecnie wykluczającego osoby z całkowitym ubytkiem słuchu jak również osoby niedosłyszące (nie rozumiejące mowy wymawianej szeptem z odległości nie mniejszej niż 1 metr w uchu lepiej słyszącym, w tym przy zastosowaniu aparatu słuchowego lub implantu słuchowego) z możliwości ubiegania się o prawo jazdy kat. C1 i C. Wtedy ta zmiana, mam nadzieję, nie zdyskwalifikuje niesłyszących i słabosłyszących do wykonywania zawodu kierowcy samochodu ciężarowego.
Mam nadzieję, że zmiany te wpłyną na zmniejszenie barier społecznych poprzez ujednolicenie przepisów dotyczących dostępu osób głuchych do wybranych zawodów. Jeżeli chodzi o wykonywanie zawodu kierowcy kat. B, to przepisy dotyczące badań lekarskich są na tyle nieścisłe, że zależy to też od lekarza na jakie badania skieruje. Takimi problemami indywidualnie zajmuje się Fundacja PL, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z instruktorem nauki jazdy, tłumaczem języka migowego pod nr tel. 660 450 687 (osoby niesłyszące SMS albo video rozmowa).