Ekspert wyjaśnia

Jak radzić sobie z zastawianiem chodników?

11 kwietnia 2010

Pytanie:Jak poradzić sobie z zastawianiem chodników przez kierowców? Można zająć cały chodnik, zaparkować na zakazie i przekraczać prędkość, a szansa na dostanie mandatu jest bliska zeru – piszą Czytelnicy do poznańskiej “Gazety pl”. Kierowcy w Poznaniu zastawiają chodniki, przekraczają prędkość, nie przepuszczają pieszych na pasach. Co komisja bezpieczeństwa robi, aby ułatwić pieszym życie w mieście?

Odpowiedź:Kwestią bezpieczeństwa pieszych zajmujemy się od początku kadencji. W przeciągu ostatnich trzech lat poświęciliśmy temu tematowi trzy lub cztery komisje bezpieczeństwa. Rok i dwa lata temu wybraliśmy kilka miejsc, gdzie trzeba zainwestować w bezpieczeństwo pieszych. W maju wyznaczymy kolejnych pięć, sześć miejsc, gdzie trzeba poprawić bezpieczeństwo pieszych. Staramy się też wspierać policję. Drogówka otrzymuje od miasta pieniądze na zakup sprzętu, chcemy, aby było go jeszcze więcej. Nie możemy jednak wpłynąć na to, aby w mieście pojawiło się więcej patroli drogówki.

Pytanie: Ale możecie wpłynąć na straż miejską. Strażnicy tłumaczą, że jest ich mało, że mają mnóstwo obowiązków, że pracują na trzy zmiany. To może trzeba zwiększyć liczbę strażników?

Odpowiedź:Jeżeli znalazłyby się na to pieniądze i rzeczywiście okazałoby się to uzasadnione, to można to rozważyć. Na pewno potrzebna jest lepsza współpraca policji i straży miejskiej. Te służby powinny się uzupełniać, a nie dublować. Żeby nie było tak, że w jednym miejscu nie ma patrolu, a w innym jest i straż, i policja.

Pytanie: Może warto też zmobilizować straż miejską, żeby wreszcie zaczęła walczyć z kierowcami łamiącymi przepisy? Czy widział pan kiedyś strażnika, który wlepia mandat za przekroczenie prędkości?

Odpowiedź: Rzeczywiście strażnicy powinni się wykazywać większą determinacją. Nie może być tak, że strażnik przejeżdża obok miejsca, gdzie łamane jest prawo. Musi reagować.

Pytanie: Inna sytuacja - parkowanie. Dochodzi do tego, że kierowcy zastawiają chodniki, a rodzice z wózkami muszą chodzić ulicą. W takich wypadkach straż miejska również rzadko interweniuje.

Odpowiedź:Do mnie również docierają sygnały, że na reakcję służb miejskich trzeba czekać godzinę albo można się w ogóle nie doczekać. Komendant straży miejskiej jest odpytywany i rozliczany przez radnych. Oczekuję, że zmobilizuje strażników do skutecznego działania. Będziemy tego pilnować.

Odpowiedzi udzielił: Krzysztof Skrzypiński, przewodniczący komisji bezpieczeństwa rady miasta