Ekspert wyjaśnia

Jazda nocą

29 czerwca 2023

Jazda nocą
(fot. PIXABAY)

Korki i wysokie temperatury są bardzo męczące i stresujące, więc część kierowców decyduje się w okresie letnim na jazdę nocą. Jednak, gdy unikamy jednych uciążliwości podróżowania, niestety mogą pojawiać się inne: senność, oślepiające reflektory samochodów z naprzeciwka czy niewystarczająca widoczność związana ze słabym oświetleniem. Można zmniejszyć ryzyko, odpowiednio przygotowując się do takiej podróży.

- Po pierwsze prowadzący pojazd musi być wypoczęty. I nie wystarczy przespać 8 godzin poprzedniej nocy. Najlepiej zadbać o dobry sen przez dłuższy okres oraz nie spędzać zbyt intensywnie dnia przed wyjazdem. Po drugie jechać wolniej. Ze względu na specyfikę jazdy nocą, reakcja kierowcy na nieoczekiwane okoliczności na drodze na pewno zajmie więcej czasu niż zwykle - wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jedną z sytuacji, które mogą zaskoczyć, jest pojawienie się zwierząt na drodze. Przed dzikimi zwierzętami ostrzega specjalny znak, czyli żółty trójkąt z narysowanym w środku zwierzęciem - nie można go ignorować, ponieważ jest to informacja, że na danym terenie wybieganie dzikich zwierząt pod koła samochodów może występować szczególnie często. Nie sposób też przewidzieć ich zachowania. Mogą nagle zatrzymać się na środku drogi lub biec z pełnym impetem wprost na jadący samochód. - Widząc dziką zwierzynę, należy wyłączyć długie światła, które mogą spowodować, że przerażone zwierzę zastygnie w bezruchu zamiast uciekać. Zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w stadzie i jeśli w zasięgu wzroku pojawi się na przykład jedna sarna czy dzik, można spodziewać się także kilku innych - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Światła drogowe lepiej oświetlają drogę po zmroku. Jeśli jest ona pusta, a w pobliżu nie ma pojazdów nadjeżdżających z przeciwka, można z takich świateł swobodnie korzystać. Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy reflektory są prawidłowo ustawione i nie będą oślepiać innych kierowców, nawet gdy będą włączone w pozycji mijania. - Pamiętajmy, że jeśli kierowca jadący z tyłu włącza długie światła, odbite w lusterku wstecznym mogą być równie oślepiające, jak reflektory nadjeżdżającego pojazdu. Wiele samochodów ma automatycznie ściemniające się lusterka, ale można także ręcznie ustawić je w odpowiedniej pozycji - dodaje Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Oświetlenie w kabinie może utrudniać widzenie w nocy. Najlepiej wyłączyć wszystkie dodatkowe źródła światła, a wyświetlacz nawigacji przełączyć w tryb nocny.

Przygotowując się do jazdy nocą, warto dokładnie umyć przednie i tylne reflektory, a także przednią szybę, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, ochroni nas to przed dyskomfortem rozpraszania się światła na szybie.