Ekspert wyjaśnia

Obliczamy akcyzę za sprowadzone auto

9 marca 2008

Pytanie: Urzędy celne zwracają akcyzę za samochody sprowadzone z Unii od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 roku. - Osoby, które zapłaciły niższy podatek niż wyliczony na podstawie tabel wartości rynkowej aut, nie będą musiały nic dopłacać. Jak odzyskać podatek? - Kupiłam samochód w Belgii, a potem sprzedałam. Czy mam prawo do zwrotu nadpłaconej akcyzy?
Odpowiedź: Decyzję o zwrocie akcyzy każdorazowo podejmuje naczelnik danego urzędu celnego. Dotychczas naczelnik naszego urzędu (bydgoskiego) stał na stanowisku, że odsprzedając sprowadzony samochód właściciel rekompensuje sobie zapłaconą akcyzę w cenie sprzedaży auta. Dlatego nie powinien dostać zwrotu. Ale to nie jest przesądzone. Każdy ma prawo złożyć wniosek.
Pytanie:Nie kupiłem auta za granicą. Auto sprowadził komis samochodowy, a ja go tam kupiłam. Czy mam prawo do zwrotu nadpłaconej akcyzy?
Odpowiedź: To naczelnik zdecyduje, czy należy się pani zwrot podatku. Spawa jest prostsza jeśli nabywca auta za granicą jest jednocześnie jego obecnym właścicielem. Wniosek warto złożyć. Decyzję podejmie naczelnik.
Pytanie: Jak wyliczamy należny zwrot?
Odpowiedź: Należny zwrot nadpłaconego podatku wylicza urząd celny. Najpierw określona zostanie wartość rynkowa danego samochodu na moment jego zakupu. Podstawą do określenia tej wartości mogą być profesjonalne tabele, takie jak np. Infoexpert, albo Eurotax. Podatnik może jednak udowodnić, albo przekonać naczelnika, że wartość tego auta była niższa w momencie zakupu, bo auto było uszkodzone. Udowodnić to może np. przedstawiając faktury za naprawy, zdjęcia samochodu, opinię techniczną, itp., wszystkie z okresu zakupu tego auta zagranicą. Na tej podstawie urząd celny określi wartość rynkową konkretnego samochodu w momencie jego kupna. Od tej kwoty odejmie 22-procentowy VAT, a następnie hipotetycznie zapłacony podatek akcyzowy w wysokości - 3,1 lub 13,6 proc. wartości rynkowej w zależności od pojemności skokowej silnika (do 2 i pow. 2 litrów). Tę kwotę pomnoży przez należną akcyzę - 3,1 lub 13,6 proc. Kwotę, jaka wyjdzie odejmie od faktycznie zapłaconej akcyzy. Różnica będzie kwotą nadpłaconego podatku. A przynajmniej w większości przypadków. Urząd celny wyliczy bowiem także podatek akcyzowy (3,1 lub 13,6 proc.) od ceny zakupu. Gdyby ta kwota była wyższa od tej naliczonej przy wartości rynkowej auta, to ona będzie odejmowana od faktycznie zapłaconej akcyzy. Pytanie: Jak kwotę wylicza podatnik, który nie ma dostępu do tabel?
Odpowiedź: Powinien jako podstawę zastosować kwotę, jaką rzeczywiście zapłacił za samochód, czyli taką, jaka widnieje na fakturze. Pomnożyć ją przez 3,1 lub 13,6 proc.

Odpowiedzi udzielił: Dariusz Janas z Urzędu Celnego w Bydgoszczy, z referatu podatku i znaków akcyzy



Słowa kluczowe podatek