Ekspert wyjaśnia

Parkuj jak należy

31 marca 2023

Parkuj jak należy
(fot. PIXABAY)

Naukę parkowania trzeba zacząć od opanowania odpowiednich manewrów, ale parkowanie tyłem nadal może stanowić wyzwanie dla części kierowców nawet po wielu latach posiadania prawa jazdy. Prawidłowe ustawienie samochodu i wybór tego miejsca to także kwestia przestrzegania przepisów prawa oraz rozsądku i szacunku do innych kierowców. Za nieprawidłowe parkowanie grozi mandat od 100 do nawet 800 zł. Jeśli auto zostanie odholowane, koszty rosną.

- Czasami trudności z prawidłowym parkowaniem nie są związane z brakiem umiejętności, ale presją innych uczestników ruchu i małą dostępnością miejsc parkingowych. Stres na pewno nie pomaga. Natomiast jeśli kierowca rzeczywiście nie pamięta, jak powinien odpowiednio parkować, to konieczne jest przypomnienie sobie manewru, a następnie praktyka. Najlepiej na początku z dala od innych samochodów - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Parkowanie prostopadłe tyłem krok po kroku:

* Nie zapomnij o zasygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru kierunkowskazem.

* Mocno skręć koła w stronę miejsca, na które zamierzasz wjechać.

* Upewnij się, że boczne lusterka są właściwie ustawione, tak aby móc kontrolować boki i rogi samochodu. Podczas cofania oszacuj odległość, spoglądając w lusterko wsteczne lub przekręcając głowę w prawo i patrząc przez tylną szybę.

* Gdy tył auta znajdzie się w pozycji równoległej do linii miejsca parkingowego lub sąsiadujących samochodów, wyprostuj koła i zajmij miejsce postojowe. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca po obu stronach auta, aby można było z niego wysiąść.

* W sytuacji, gdy twój samochód znajdzie się zbyt blisko innych aut, nie wahaj się wykonać korekty manewru albo zacznij od początku.

Parkowanie równoległe tyłem:

* Ustaw się możliwie blisko auta, za którym chcesz zaparkować.

* Jak najmocniej skręć kierownicą w prawo.

* „Schowaj” samochód między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika. Pamiętaj, że przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmie dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom.

* Zdecydowanie odkręć kierownicę i bardzo uważając na przód auta, wjeżdżaj kontrolując odległość do samochodu z tyłu.

* Ważne jest pozostawienie przestrzeni przed samochodem, niezbędnej do wyjechania z miejsca parkingowego.

Parkowanie w miejscach objętych zakazem często oznacza utrudnianie przemieszczania się innym osobom, na przykład pieszym – w przypadku postoju na chodniku, rowerzystom na ścieżce rowerowej czy właścicielom nieruchomości w przypadku zatarasowania wjazdu na posesję. Niedopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. - Parkując, warto postawić się w sytuacji innych osób. Dotyczy to także innych kierowców. Jeśli parking jest pusty, to nie oznacza, że możemy samochód zaparkować dowolnie, nadal należy trzymać się wyznaczonych miejsc, bo być może za godzinę czy dwie parking będzie całkowicie zajęty - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.