Ekspert wyjaśnia

Pełnoletni kierowca skutera elektrycznego trójkołowego zabudowanego

5 sierpnia 2019

Pełnoletni kierowca skutera elektrycznego trójkołowego zabudowanego
(grafika - Grupa IMAGE/archiwum)

Ekspert, instruktor nauki i instruktor techniki jazdy - Rafał Krzyszowski - odpowiada na pytanie Czytelnika tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS dotyczące skutera trójkołowego elektrycznego zabudowanego i wymaganych ustawowo uprawnień do kierowania tym pojazdem. (jm)

Pytanie Czytelnika. Dzień dobry, mam pytanie, chciałbym kupić pojazd - FROST- skuter elektryczny trójkołowy zabudowany - i czy osoba dorosła po czterdziestce może poruszać się na dowód osobisty bez uprawnień kategorii AM. Do tej pory mam skuter 50 i chciałbym na chłodniejsze dni przesiąść się w taki pojazd, kontaktowałem się z tą firmą i odpisali mi, że mogę poruszać się na dowód. Dane pojazdu, rejestrowany jako motorower, nie wymaga prawa jazdy dla osób urodzonych przed 1995 rokiem, dwu osobowy, silnik 1500 W, prędkość do 45 km/h.

Czytelnik

Odpowiada ekspert tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS: Witam, odpowiadając na pytanie naszego Czytelnika należy odnieść się do przepisów obowiązującego prawa. Dokładnie do ustawy z 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (2011.30.151 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym (1997.98.602 z późn. zm.). W tej drugiej w art. 2 w pkt 46 znajdujemy definicję motoroweru: - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Zgodnie z powyższą definicją pojazd, o który Pan pyta, jest motorowerem. W 2013 roku z dniem 19 stycznia w życie weszła ustawa o kierujących pojazdami, na mocy której dodano nową kategorię prawa jazdy - kat. AM (art. 6 ust. 1 pkt 1). Ta uprawnia do kierowania motorowerem oraz czterokołowcem lekkim. Ustalona została minimalna granica wieku kierowcy pojazdów określonych w prawie jazdy kat. AM - 14 lat (art. 8 ust. 1 pkt 1). Wyjątkiem jest jednak osoba, która ukończyła wiek 18 lat przed wejściem w życie przywołanej ustawy, a więc datą 19.01.2013. Zgodnie z art. 133 pkt 3 tejże ustawy, taka osoba nadal może poruszać się motorowerem, a jedynym dokumentem wymaganym do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dowód osobisty. Proszę jednak pamiętać, iż dotyczy to tylko motoroweru. Jednak już w przypadku chęci kierowania czterokołowcem lekkim każda osoba musi posiadać prawo jazdy kat. AM.

Rafał Krzyszowski, instruktor nauki jazdy, instruktor techniki jazdy, Szkoła Nauki Jazdy „MARZANNA” w Olkuszu, członek PSITJ (fot. Jolanta Michasiewicz)