Ekspert wyjaśnia

Szofer instytucji

8 czerwca 2008

Pytanie: Kierowcy minibusów przewożących do dziewięciu osób łącznie z kierowcą wymienieni są jedynie w art. 2 ust. 2 lit. b umowy AETR. Czy więc odnosi się to również do szoferów zatrudnionych w wielu instytucjach, jeżdżących na pocztę, do banku, po drobne zakupy, a także wożących pracowników lub szefów na spotkania, konferencje, szkolenia?

Odpowiedź: Dwa urzędy orzekły, że do nich stosuje się całą ustawę o czasie pracy kierowców z wyłączeniami wynikającymi z art. 22. Zatem czas pracy takiego szofera w jednym tygodniu może przekraczać nawet 70 godzin, jeśli średnio w okresie rozliczeniowym nie przekroczy 48 godzin na tydzień. Taki szofer będzie też mógł bez ograniczeń pracować w nocy. W ciągu dnia pracy odpocznie tylko podczas 15-minutowej przerwy. Ponadto taki kierowca nie musi składać oświadczenia o dodatkowym zatrudnieniu u innego pracodawcy.