Ekspert wyjaśnia

Teoretycznie od sierpnia tachografy tylko cyfrowe

Autor: "Rzeczpospolita"

8 lipca 2005

Jak już wielokrotnie informowano od 5 sierpnia br. jedynym rodzajem tachografu, który można montować, jest model cyfrowy. Zasada wchodzi w życie 12 miesięcy później, niż planowano. Obowiązkiem instalowania tachografów cyfrowych objęte będą pojazdy dostawcze o ładowności powyżej 3,5 t oraz osobowe zabierające więcej niż 9 pasażerów. Intencją ustawodawcy było zapobieganie łamaniu zasad dotyczących czasu pracy kierowców.

Nowetachografy - cyfrowe są znacznie odporniejsze na manipulacje niż urządzenia analogowe. Tak więc, od 5 sierpnia pojazdy wyposażone w inne urządzenia niż cyfrowe nie powinny być rejestrowane. W starszych pojazdach tachografy cyfrowe będą montowane tylko w razie awarii urządzenia analogowego. “Ustawa o tachografach cyfrowych powinna wejść w życie w sierpniu, ale realnie system użytkowania tachografów cyfrowych może zacząć działać nawet pół roku później, bowiem administracja nie zdążyła się przygotować na czas.

Niewykluczone, że kolejną prolongatę zaproponuje Parlament Europejski, ponieważ wdrażanie systemu tachografów cyfrowych także tam napotyka trudności” – informuje “Rzeczpospolita”.