Ekspert wyjaśnia

Wybierasz się w podróż? Niech będzie bezpieczna!

30 października 2020

Wybierasz się w podróż? Niech będzie bezpieczna!
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Mając na uwadze obecnie obowiązujące obostrzenia rządowe, jak również zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych, który zapewne będzie niósł za sobą zwiększone natężenie ruchu, na drogach krajowych zostały podjęte stosowne działania, umożliwiające sprawne, jak również bezpieczne korzystanie z sieci dróg zarządzanych przez GDDKiA – radzi właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Mając na uwadze wspomniany dzień, jak również dni poprzedzające go, służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki Policji. Nawiązana współpraca przyczyni się do podjęcia natychmiastowych działań w celu należytego utrzymania przejezdności dróg krajowych.

Ograniczamy utrudnienia. W miejscach prowadzonych robót drogowych w miarę możliwości zostały zawieszone te prace, które mogłyby znacząco wpływać na przejezdność.

Ograniczenia dla pojazdów ciężarowych. W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz obowiązywał będzie na terenie całego kraju w następujących dniach:

- 31 października, w godzinach od 18.00 do 22.00,

- 1 listopada w godzinach od 8.00 do 22.00.

Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach. Na drogach dojazdowych do cmentarzy spodziewać możemy się zmienionej organizacji ruchu w celu poprawy bezpieczeństwa, jak i zachowania większej drożności. Poniżej wykaz miejsc przy cmentarzach, gdzie mogą pojawić się zmiany w organizacji ruchu w ciągu dróg zarządzanych przez GDDKiA: województwo lubelskie, województwo warmińsko-mazurskie, województwo lubuskie, województwo świętokrzyskie, województwo dolnośląskie, województwo wielkopolskie, województwo podkarpackie, województwo zachodniopomorskie.

Zdradliwa jesienna aura. O czym warto pamiętać? W okresie jesiennym kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość. W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości prędkości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu - sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Szczególna ostrożność przy przejściach. Niestety wciąż dochodzi do zbyt dużej liczby wypadków z udziałem pieszych na wyznaczonych przejściach. W 2019 roku na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wypadki z udziałem pieszych stanowiły 13% wszystkich wypadków, natomiast liczba zabitych pieszych stanowiła aż 21% wszystkich zabitych na drogach GDDKiA. Tym bardziej teraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność spada, należy zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych i zwracać uwagę na niechronionych uczestników ruchu.

Prowadzimy cykliczne kontrole dróg krajowych (w tym przejść dla pieszych) i analizujemy wypadkowość z udziałem pieszych. Dlatego w latach 2019-2020 wykonaliśmy audyt przejść dla pieszych na drogach krajowych. We wrześniu br. opublikowaliśmy najważniejsze wnioski z blisko dwuletniego audytu przejść dla pieszych wraz z rekomendacjami, co i jak poprawić i jakich błędów nie popełniać, aby na przejściach było bezpieczniej. Szerzej o podsumowaniu audytu przejść dla pieszych na drogach zarządzanych przez GDDKiA pisaliśmy: tutaj [kliknij].

Ostrożność i zdrowy rozsądek. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy. Pisząc o bezpieczeństwie w sytuacji, kiedy cały kraj zmaga się z pandemią, musimy pamiętać o wytycznych i obostrzeniach, jakie nas obowiązują. Cztery podstawowe zasady DDMA: dystans, dezynfekcja, maseczki i aplikacja (STOP COVID - ProteGO Safe). Pamiętajmy o nich również w okresie Wszystkich Świętych.

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych. Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez około 1100 kamer. Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji. W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, skorzystać można z ogólnodostępnego w całej Polsce numeru informacji drogowej GDDKiA 19 111, gdzie na bieżąco dyżurni pełniący dyżur przekażą informację o utrudnieniach i warunkach ruchu.