Legislacja

Co z wychowaniem komunikacyjnym? Konsultacje do 21.2.2017

23 stycznia 2017

Co z wychowaniem komunikacyjnym? Konsultacje do 21.2.2017

Projekt - http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294412

Uzasadnienie - http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/12294412/12408216/12408217/dokument269579.pdf

Ministerstwo Edukacji Narodowej z datą 20 stycznia br. przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Zakończenie konsultacji przewidziano na dzień 21 lutego br. Jak wyjaśnia resort: Zasadniczą zmianą w stosunku do dotychczas obowiązujących ramowych planów nauczania w szkołach publicznych jest ich sama konstrukcja. Dotychczasowe ramowe plany nauczania określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą. Proponowane w projekcie rozporządzenia ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zajęć z wychowawcą w poszczególnych klasach danego typu szkoły. Tak skonstruowane ramowe plany nauczania nie wymagają od dyrektorów szkół określania szkolnych planów nauczania. Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor opracuje tygodniowy (semestralny) rozkład zajęć.

Szukaliśmy zajęć z zakresu wychowania komunikacyjnego - niestety bezskutecznie. W klasie ósmej jest tzw. edukacja dla bezpieczeństwa. Jedna godzina!?

Edukacja dla bezpieczeństwa (EDB)– przedmiot realizowany w polskich gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Przedmiot został wprowadzony od 1 września 2009 roku jako 1 godzina na tydzień w cyklu kształcenia (1 rok szkolny) w gimnazjum, a od 1 września 2012 obowiązuje w tej samej liczbie w szkole ponadgimnazjalnej. Zakres nauczania obejmuje szeroko pojętą obronę cywilną, metody ochrony przed różnymi zagrożeniami i przygotowanie do postępowania w wypadku katastrof. Podczas nauki uczniowie są także szkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. Poza tym w zakresie przedmiotu mieści się tematyka typowo wojskowa, ogólne informacje o rodzajach broni i zasadach służby wojskowej.

Pani Minister, gdzie podziało się wychowanie komunikacyjne? Kto nauczy nasze dzieci i wnuki bezpiecznych zachowań na drogach?