Legislacja

Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu obowiązuje. Przepisów wykonawczych brak

18 marca 2024

Konfiskata pojazdu za jazdę po alkoholu obowiązuje. Przepisów wykonawczych brak
(fot. Archiwum Grupa IMAGE)

Z dniem 14 marca 2024 r. w życie wszedł znowelizowany przepis Kodeksu karnego [kliknij], [kliknij] [kliknij] [kliknij], który wprowadza obowiązkową konfiskatę/przepadek pojazdu w sytuacji, gdy kierowca wsiada za kierownicę mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi I podkreślmy niezależnie czy spowodował wypadek, czy nie. Adresatem przepisu może być też kierowca, który spowodował wypadek mając stężenie 0,5 promila. Czy prawo będzie martwe?

Dariusz Klimczak, minister infrastruktury w rozmowie w stacji radiowej RADIO DLA KIEROWCÓW mówił: - To prawo, które dzisiaj weszło w życie - sami widzimy - że było nieprzygotowane. Ono było zaproponowane jeszcze dwa lata temu, później były problemy z wejściem w życie. I to co jest największą bolączką polskiego systemu prawnego tzn. do ustawy nie zostały przygotowane rozporządzenia. Czyli coś, z czym dzisiaj ma problem Policja i za chwilę będzie miał problemy sąd. Bo dzisiaj każdy, kto jest łapany w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków będzie miał zabrane auto.

Pytamy:

Jak oceniasz obowiązującą konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom:  Konieczna dla poprawy brd / Zbyt surowa kara / To będzie martwe prawo

ODPOWIEDZhttps://www.prawodrogowe.pl/sondy/1/lista [kliknij]