Legislacja

Koniec z sumowaniem punktów

18 stycznia 2018

Koniec z sumowaniem punktów
L-INSTRUKTOR.pl - „Koniec z sumowaniem punktów” (kliknij) (fot. A. Szadkowska)

Od czerwca piraci drogowi nie będą otrzymywać więcej niż 10 punktów za wykroczenia z tej samej "kategorii". Przy popełnieniu kilku wykroczeń jednocześnie, na konto sprawcy trafią punkty odpowiadające temu najgorszemu z nich. Nadal będzie jednak możliwa "kumulacja".

Obecnie kierujący, który na dłuższym odcinku drogi łamie wiele ograniczeń prędkości, a jadący za nim policjanci nagrają te wykroczenia, może otrzymać sumę punktów karnych. Od czerwca w takim przypadku kierujący otrzyma punkty tylko za największe przekroczenie prędkości.

To jednak nie znaczy, że przy jednym spotkaniu z mundurowymi na drodze, nie będzie można zgarnąć więcej niż 10 punktów. Wystarczy, że popełnione wykroczenia "podpadną" pod więcej niż jedną kategorię wykroczenia. Jeśli jadąc z nadmierną prędkością kierujący dodatkowo np. najedzie na linię ciągłą, to dostanie więcej punktów.

Jeżeli kierowca jednym czynem nie zastosuje się do dwóch lub więcej znaków określonych kodem od C05 do C11, otrzyma punkty za to naruszenie, którego kod ma mniejszy znacznik. W każdym przypadku jest to 5 punktów karnych - informuje Rzeczpospolita. Punkty te będą doliczone do punktów np. za prędkość. Tym samym, podczas prawdziwie pirackiej jazdy, łamiąc wiele przepisów jednocześnie, na konto kierującego może trafić spora suma punktów karnych.

Zmienią się też reguły postępowania z kierującymi, którzy przekroczą limit 24 punktów. Teraz traci się za to uprawnienia, dwa razy w roku można iść na specjalny kurs do WORDu i skasować sobie z konta 6 punktów. Od czerwca będzie inaczej. "Punktowcy" nie będą tracili prawa jazdy z automatu. Będą natomiast mieli miesiąc na zaliczenie specjalnego szkolenia. Droższego i dłuższego niż obecnie. Ponadto będzie można wziąć w nim udział tylko raz na 5 lat.

(L-INSTRUKTOR.pl)