Legislacja

Obowiązuje zmiana dotycząca trójkołowców

21 grudnia 2018

Obowiązuje zmiana dotycząca trójkołowców
(fot. Poczta Polska – mat. prasowe)

Z dniem 22 grudnia 2018 r. w życie wchodzi ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (2018.2172).

Zmiana umożliwia wszystkim posiadaczom prawa jazdy kat. B poruszanie się tzw. trójkołowcami bez jakichkolwiek dodatkowych kursów lub egzaminów. Uprawnienia podstawowe należy posiadać od trzech lat i już bez – jak dotychczas – egzaminu na kat. A, legalnie poruszać się motocyklem trójkołowym. Szkolenie nie jest obowiązkowe, jednak sugerujemy lekcję lub kilka w ośrodku szkolenia kierowców.

Niepełnosprawni kierowcy będą mieli łatwiej, bez potrzeby zdawania egzaminu na kat. A, mogą jeździć motocyklami do pojemności 125 cm3, teraz będą mogli poruszać się także trójkołowcami. Uzasadniano także, że poprzez tę zmianę zmniejszą się korki. Czy rzeczywiście? W Polsce nie obserwujemy szczególnej ich popularności. Szkoda, bo ochrona naszego środowiska tak wiele pozostawia do życzenia. Może też będą miały wjazd do pojawiających się – w oparciu o ustawę o elektromobilności - strefach z zakazem wjazdu. Kraków już od stycznia 2019 zapowiedział wprowadzenie takiej. Może firmy dostawcze – przed którymi pojawi się problem wobec ograniczeń wjazdu – wyposażą swoich pracowników w elektryczne trójkołowce. Pierwsza pomyślała Poczta Polska. Zobaczymy. Tymczasem od jutra jak na wstępie. (jm)