Poniżej mały felietonik Sławomira Moszczyńskiego, instruktora nauki jazdy, który od początku uczestniczy w formowaniu inicjatywy społecznej na rzecz powołania samorządu zawodowego instruktorów i egzaminatorów. Dodam, że 12. grudnia odbyło się spotkanie robocze Grupy Inicjatywnej Społecznej Inicjatywy Nieobojętności – w nim także uczestniczył autor dzisiejszej wypowiedzi. S. Moszczyński zadeklarował i odebrał nominację do prac w Zespole ds. innowacji i rozwoju, który przygotuje koncepcję organizacji samorządu zawodowego instruktorów i egzaminatorów, zaproponuje sposób wykorzystania nowoczesnych technologii w szkoleniu i egzaminowaniu, opracuje koncepcję dostosowanych do współczesnych realiów zmian w szkoleniu i egzaminowaniu. W skład sekretariatu Zespołu weszli: Sławomir Moszczyński, Mariusz Sztal.
Czekamy na Państwa deklaracje udziału w Inicjatywie Społecznej Nieobojętnych, w pracach zespołów. Przesyłajcie je również elektronicznie, na stronie https://szie.pl/ (klik!) Dziś – 21 grudnia 2018 r. – 930 instruktorów i egzaminatorów popiera Inicjatywę. Są też zgłoszenia całych list.
Liczymy na dalsze Państwa wypowiedzi.
Jolanta Michasiewicz (piszcie – e-mail: tygodnik@prawodrogowe.pl )
* * *
Zadzwonił Mariusz Sztal, musimy pogadać o Samorządzie, powiedział. Godzina rozmowy okazała się tylko małym wstępem.
Czy jest potrzebny? To wiadomo!
Czy będzie akceptowany? To się okaże.
My, jako branża, stoimy pod ścianą!!
Wszystko, co się robi, jest tylko nieudolną protezą tego, co byśmy chcieli. Status instruktora nauki jazdy stał się złem koniecznym. Branża nie ma szacunku, ani wśród kandydatów, ani u reszty społeczeństwa. Jesteśmy potrzebni, bo nie ma innej drogi zdobycia uprawnień.
13 listopada br. w Warszawie, odbyło się ważne seminarium pt. „Rozwój innowacyjnych kwalifikacji w transporcie drogowym”, ale też miało miejsce pierwsze spotkanie inicjujące powstanie samorządu. Obaj byliśmy na tym spotkaniu. Ale ja byłem tylko skromnym gościem, bo wśród zaproszonych, byli inicjatorzy tego projektu. To Fundacja Zapobieganie Wypadkom Drogowym i Polski Klaster Edukacyjny. Byli też przedstawiciele różnych stowarzyszeń oraz ministerstwa.
16 listopada pojechaliśmy na Forum instruktorów do Spały. Omawialiśmy sprawy zawodowe i merytoryczne. To tam pierwszy raz oficjalnie poinformowaliśmy o pomyśle samorządu zawodowego instruktorów i egzaminatorów. Odzew forumowiczów był bardzo pozytywny, a nawet entuzjastyczny. Instruktorzy rozumieją i widzą potrzebę takiej formy zrzeszenia.
Gośćmi byli: Tomasz Matuszewski - Rzecznik Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy oraz Witold Wiśniewski - przedstawiciel Polskiego Klastra Edukacyjnego. Przekaz obu panów, był bardzo merytoryczny wpisujący się w oczekiwania i potrzeby branży.
2 grudnia ja i Mariusz zostaliśmy zaproszeni do udziału w audycji redaktora Mariusza Gzyla zatytułowanej. "Bezpieczny weekend". Redaktor był gościem Forum w Spale. I to właśnie tam dostrzegł potrzebę realizacji projektu. Rozmawialiśmy o godności zawodu instruktora. O wiedzy merytorycznej i sposobie przekazania jej.
Takich rozmów potrzeba jeszcze bardzo dużo. Wszystkie uwagi i spostrzeżenia będą przedyskutowane.
Pamiętajmy, że projekt jest dla nas i o nas.
Bądźmy aktywni!
Sławomir Moszczyński (Warszawa)