Legislacja

Po pierwsze prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów

23 lutego 2024

Po pierwsze prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów
(fot. PIXABAY)

We Francji 18 lutego br. w Dzienniku Ustaw opublikowano Dekret z dnia 15 lutego, który wprowadza prawo do natychmiastowego dostępu do szkoleń z manualnej skrzyni biegów dla posiadaczy uprawnień do kierowania pojazdami z automatyczną skrzynią biegów (obowiązywanie od 1 marca br.). Jak komentują eksperci celem zmian jest zachęta młodych ludzi do robienia prawa jazdy pojazdem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.

Dekret z dnia 15 lutego 2024 r. opublikowany w Dzienniku Ustaw z dnia 18 lutego 2024 r. znosi trzymiesięczny okres, który wcześniej był wymagany od kierowców posiadających prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów (kod B78) z powodów innych niż medyczne, aby mogli odbyć 7-godzinne szkolenie do kierowania pojazdem wyposażonym w manualną skrzynię biegów. Środek ten, ogłoszony 17 lipca 2023 r. w środku nr 3 Międzyresortowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, stanowi nową cegiełkę w ewolucji prawa jazdy.

- Środek ten ma na celu zachęcenie młodych ludzi do robienia prawa jazdy pojazdem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów. Rzeczywiście, w ramach transformacji ekologicznej, pojazdy spalinowe wyposażone w manualną skrzynię biegów odnotują spadek udziału na rzecz pojazdów hybrydowych lub elektrycznych, wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Będzie to miało zatem wpływ na szkolenie w zakresie prawa jazdy – czytamy w komentarzach odnoszących się do oczekującej nowelizacji.

Nauka jazdy pojazdem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest mniej trudna niż w przypadku manualnej skrzyni biegów, ponieważ pozwala od razu skupić się na otoczeniu i napotkanych sytuacjach na drodze, nie martwiąc się o sterowanie pojazdem (zmiany biegów). We Francji szkolenie na prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów obejmuje minimum 13 godzin nauki jazdy w porównaniu do 20 godzin w przypadku prawa jazdy z manualną skrzynią biegów. Pomaga to obniżyć całkowity koszt szkolenia. Ewoluuje również treść 7-godzinnego szkolenia. Tym samym czas trwania szkolenia na symulatorze jazdy, który wcześniej był ograniczony do jednej godziny, jest podwojony. Kolejną zmianą jest to, że nie trzeba już czekać na wydanie prawa jazdy, aby móc prowadzić pojazd z manualną skrzynią biegów: wystarczy świadectwo prawa jazdy i zaświadczenie o zdolności do kierowania pojazdem.

Udział egzaminów na prawo jazdy z automatyczną skrzynią biegów we Francji w ostatnich latach stale rósł. Z 1% w 2015 r. do 14% w 2022 r. (tj. 219 789 z ogólnej liczby 1 577 355 praw jazdy kategorii B). W 2023 roku 28% posiadaczy "automatycznego" prawa jazdy ukończyło 7-godzinne szkolenie w zakresie jazdy z manualną skrzynią biegów. (jm)