Odebrane uprawnienia w Polsce nie będą ważnie na terenie całej Unii - informuje i analizuje redakcja dziennika „Rzeczpospolita” [kliknij]. Jest już pilotażowy program i bierze w nim udział 19 krajów, w tym również Polska. Faza testów potrwa do kwietnia 2025 roku.
Dziennik „Rzeczpospolita” analizuje zapowiedzi Komisji Europejskiej, a tu przede wszystkim kwestii wynikających z europejskiego systemu wymiany danych o kierowcach. - W efekcie odebrane uprawnienia w Polsce nie będą ważnie na terenie całej Unii - czytamy. Dziennikarze przypominają także, iż Komisja Europejska chce wprowadzenia obowiązkowego testu percepcji zagrożeń (Hazard perception) podczas egzaminu na prawo jazdy, dla kierowców powyżej 65 roku życia, którzy chcąc przedłużyć ważność prawa jazdy wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych czy wprowadzenie nowych kategorii jazdy, w tym obniżenia masy całkowitej dla kategorii prawa jazdy B z obowiązujących obecnie 3,5 do 1,8 tony. Powyżej tej masy własnej miałby obowiązywać nowa kategoria B+.
Szczelny unijny system wymiany danych o kierowcach ma nie dopuścić do sytuacji, gdy elektronicznie zablokowanym w CEPiK dokumentem prawa jazdy kierowca posługuje się legitymując jego fizycznym blankietem uprawnienia do kierowania pojazdem. W Polsce kontrolujący ma dostęp do bazy i zobaczy informację o cofniętych uprawnieniach. Tymczasem za granicą tak jednak nie jest. Podczas kontroli policjant nie wie czy uprawnienia są cofnięte czy nie. „Stąd pomysł UE stworzenia systemu wymiany danych o kierowcach i wprowadzenia przepisów dotyczących odebrania prawa jazdy, które będą obowiązywać w całej UE. Po wprowadzeniu zmian policjant w którymkolwiek z państw Unii będzie wiedział czy posiadamy zakaz prowadzenia czy nie. Zostaną ci odebrane prawo jazdy w Polsce, zakaz prowadzenie będzie obowiązywał na terenie całej UE. Takie zmiany wymuszają jednak wprowadzenia elektronicznego prawo jazdy. Pilotażowy program już jest i bierze w nim udział 19 krajów, w tym również Polska. Faza testów potrwa do kwietnia 2025 roku” - czytamy. (jm)