Legislacja

Status dróg o znaczeniu obronnym

24 stycznia 2018

Status dróg o znaczeniu obronnym
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych – została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 9 stycznia, już 19. – opublikowana (2018.159) w życie wejdzie 3 lutego 2018 r.

Celem ustawy jest określenie statusu dróg o znaczeniu obronnym i usprawnienie procesu inwestycji na tych drogach, które jako zadania wykonywane w ramach przygotowań obronnych państwa ujęte zostały w programach obronnych, o których mowa w art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Wprowadzane zmiany umożliwią wykorzystanie na potrzeby obrony państwa wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków niezbędnych do zabezpieczenia potrzeb transportowych Sił Zbrojnych RP i NATO. Ponadto, pozwolą na określenie zakresu rzeczowo-finansowego potrzeb dotyczących prowadzenia inwestycji na drogach o znaczeniu obronnym oraz na zapewnienie stabilnego finansowania z budżetu państwa realizacji tych zadań z zakresu obronności.

Ustawa wprowadza do ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych definicję „drogi o znaczeniu obronnym”, przez którą rozumie się drogę publiczną lub jej odcinek, wyznaczoną w okresie pokoju, przewidzianą do wykorzystania w czasie pokoju, kryzysu lub wojny do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych.

Wykaz dróg o znaczeniu obronnym lub ich odcinków określi, w drodze zarządzenia, minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.

Do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad należeć będzie przygotowanie dróg krajowych, których jest zarządcą, na potrzeby obrony państwa oraz nadzór nad przygotowaniem w tym zakresie innych dróg publicznych, zgodnie z zaleceniami ministra właściwego do spraw transportu.

Zadania na drogach o znaczeniu obronnym wykonywane w ramach przygotowań obronnych państwa ujętych w programach obronnych określonych w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej będą finansowane z budżetu państwa w ramach wydatków obronnych.