Już chyba wszyscy już wiedzą, że z dniem 1 stycznia 2022 r. w życie wchodzi zmienione rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Zachodzimy w głowę czemu akt nie został dotychczas opublikowany? Przecież mamy już 30 grudnia? Tymczasem RCL zawiesza informację o projekcie, choć… bez projektu [kliknij].
Tekst pierwotny/jednolity. Tekst pierwotny to rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń został opublikowany w 2003 r. w Dzienniku Ustaw nr 208, pod pozycją 2023 natomiast tekst jednolity - w 2013 roku pod pozycją nr 1624, w późniejszym czasie dokonano kilku zmian. Co będzie dalej z rozporządzeniem wobec wspomnianego terminu? Po prostu - będzie publikacja z informacją, iż rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następnym, dniem 1 stycznia 2022 r.
Publikacja projektu bez projektu. W dniu wczorajszym - 29 grudnia jeszcze br. w Rządowe Centrum Legislacji w swoim Biuletynie Informacji Publicznej w Wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów utworzona została zakładka z informacją: Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Poinformowano, iż wnioskodawcą czyli autorem projektu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nadano numer w wykazie - 147. I… tyle! Tekstu projektu nie ma. Tak oczekiwanego, że jeden z portali informacyjnych przekazywał, iż rozporządzenie już opublikowano. To zdecydowanie spekulacja, publikacji nie ma, więcej… projekt też nie został podany do wiadomości publicznej.
[kliknij] (fot. screen)
Komentarze. „Gazeta Prawna” we wczorajszym artykule pt. „Od 1 stycznia 2022 r. wyższe kary za wykroczenia drogowe. Mandaty na wariackich papierach” zwraca uwagę, iż - Na trzy dni przed wejściem w życie zmian podwyższających grzywny za wykroczenia drogowe policja nie wiedziała, jaki taryfikator ma stosować. (…) do zamknięcia tego wydania DGP wciąż nie został opublikowany taryfikator, czyli rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Przedstawiciele Rządowego Centrum Legislacji wyjaśniali nam, że za przygotowanie dokumentu odpowiada Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podczas gdy resort odsyłał do KPRM, które powinno „lada chwila” opublikować rozporządzenie.[kliknij]. Więcej jak ustaliła przywołana redakcja: (…) z uwagi na możliwe zmiany kształtu taryfikatora po przekazaniu go z MSWiA do KPRM policja nie informowała podległych jednostek o jego treści do czasu publikacji ostatecznej wersji w Dzienniku Ustaw.
I kolejny cytat: - - Choć rozporządzenie nie wprowadza nowych typów czynów zabronionych, a jedynie podwyższa kary za już istniejące wykroczenia, obywatel powinien zawczasu wiedzieć, jaka sankcja grozi mu za dane przewinienie. Projektodawcy tak dużo mówią o prewencyjnym efekcie zmian. Można go jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy kierowca będzie świadom, że w razie czego musi się liczyć z koniecznością zapłaty już nie np. 500 zł, lecz 1500 zł. Dlatego publikacja taryfikatora na ostatnią chwilę jest niepoważna - mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.
Przypomnijmy ustawa tzw. mandatowa została w Dzienniku Ustaw opublikowana 16 grudnia. W niej delegacja do zmian. Czyli tu zdecydowanie dowiadujemy się co oznacza… „lada chwila”. Nadal nie możemy wyjść ze zdziwienia. (jm)