15 lutego 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czyli tzw. ustawa Kamilka. Akt ten m.in. nakłada obowiązek wdrożenia - od 15 sierpnia br. - standardów ochrony małoletnich. Jak określił ustawodawca „we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi” [kliknij]. W branży szkoleniowców, ale też egzaminujących kandydatów na kierowców pojawiły się wątpliwości. Redakcja PRAWA DROGOWEGO@NEWS z zapytaniem w podjętej kwestii za pośrednictwem rzecznika pasowego zwróci się do resortu sprawiedliwości.
O obowiązku wprowadzenia standardów i jego zakresie stanowią przepisy w rozdziale 4 b pt. „Standardy ochrony małoletnich” w art. 22 b, 22c zmienionej ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich [kliknij]. Przywołajmy fragment: „Rozdział 4b Standardy ochrony małoletnich Art. 22b. Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, zwanych dalej „standardami”, ma każdy: 1) organ zarządzający jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 1–8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900), oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni;”. Ustawa stanowi także: "Kto, będąc obowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich nie wykonuje tego obowiązku, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. W razie ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich, sprawca, podlega karze grzywny nie niższej niż 1000 zł".
W branży szkoleniowców, ale też egzaminujących kandydatów na kierowców pojawiły się wątpliwość, czy obowiązek dotyczy także ośrodków szkolenia - oczywiście wyłącznie tych, które szkolą nieletnich - czy egzaminowania. A mamy tu szkolenia w kategorii AM - czyli 14. latków. Redakcja PRAWA DROGOWEGO@NEWS z zapytaniem w podjętej kwestii za pośrednictwem rzecznika pasowego zwróci się do resortu sprawiedliwości. Stanowisko ministerstwa opublikujemy na naszych łamach. Tymczasem jako wzór poniżej publikujemy resortowe. (jm)
„Wytyczne - Jak podejść do wdrażania standardów ochrony dzieci? Praktyczne podpowiedzi
Wprowadzenie standardów ochrony dzieci ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przede wszystkim samych dzieci, ale także rodziców i personelu placówek, które z dziećmi pracują. Poważne podejście do standardów, potraktowanie ich nie jako kolejnego, zbędnego wymogu formalnego, ale sprawdzonego narzędzia ochrony dzieci, daje szansę znaczącego podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci i daje szansę zareagowania zanim dojdzie do dramatu.
Wytyczne należy traktować wyłącznie jako podpowiedź, przykład, a nie gotowy dokument do natychmiastowego zastosowania. Pamiętaj, że standardy ochrony dzieci muszą być dostosowane do specyfiki Twojej placówki lub działalności. To jest warunkiem ich przydatności, a zarazem zrealizowania celu, dla którego wprowadzono ustawowy obowiązek ich posiadania. Dlatego niezwykle istotnym jest dokładnie określenie zasad funkcjonowania placówki/działalności oraz zidentyfikowanie jej „indywidualnych potrzeb”.
Zadanie opracowania i wdrożenia standardów może początkowo budzić obawy, wydawać się skomplikowane dlatego zanim przystąpisz do ich przygotowania zaplanuj poszczególne etapy prac. Na podstawie doświadczeń organizacji i instytucji, które przeszły już przez ten proces, poniżej podajemy kilka praktycznych podpowiedzi.
1. Powołaj grupę roboczą, która w miarę możliwości składać się będzie z pracowników pełniących różne funkcje w placówce/działalności, tak by spojrzeć na kwestie ochrony dzieci z różnych perspektyw. Warto w te prace zaangażować też rodziców jak i same dzieci. Zadaniem grupy jest opracowanie standardów dostosowanych do potrzeb Twojej placówki/działalności, przy uwzględnieniu jej specyfiki.
2. Dokonaj oceny sytuacji, aby sprawdzić, które z wymaganych ustawą elementów standardów placówka już posiada, a które wymagają uzupełnienia.
3. Przeprowadź ocenę obszarów ryzyka, czyli przyjrzyj się wszystkim działaniom, jakie podejmuje Twoja placówka/są prowadzone w ramach Twojej działalności, które mogą wiązać się z jakimś zagrożeniem dla bezpieczeństwa i dobrostanu dzieci. Zastanów się, co można zrobić, żeby te zagrożenia zminimalizować. Pamiętaj, że nowe przepisy określają pewne minimum, Ty możesz zakresem standardów objąć także inne obszary.
4. Przeanalizuj w szczególności następujące aspekty Twojej działalności, zadając sobie pytania m.in. o to, jak ten obszar wygląda obecnie, czy były jakieś trudne sytuacje w przeszłości, czy wiąże się z jakimiś ryzykami, jak powinny wyglądać docelowo:
a) rekrutacja i przeszkolenie pracowników,
b) relacje personel-dziecko,
c) relacje dziecko-dziecko,
d) procedury interwencji na wypadek: podejrzenia krzywdzenia przez członka personelu, podejrzenie krzywdzenia w domu, podejrzenie krzywdzenia rówieśniczego,
e) bezpieczeństwo dzieci online,
f) ochrona wizerunku i danych osobowych dziecka
g) możliwość udzielenia pomocy dziecku w placówce jak i we współpracy z podmiotami zewnętrznymi
h) sytuacja dzieci z niepełnosprawnościami.
5. Pomysły zapisów zamieść w jednym dokumencie, może mieć nazwę Standardy Ochrony Dzieci; Standardy Ochrony Małoletnich lub Polityka Ochrony Dzieci.
6. Skonsultuj zapisy szeroko w zespole swoich pracowników i współpracowników, a także z rodzicami i dziećmi. Przykładowo: zapisy dotyczące bezpiecznych relacji dziecko-dziecko, jak i personel-dziecko można świetnie wykorzystać do edukacji dzieci i opracować je wspólnie z nimi.
7. Wyznacz osoby odpowiedzialne za poszczególne obszary.
8 Zastanów się nad sposobami jak najszerszego upowszechnienia standardów, w tym wśród dzieci i ich rodziców.
9. Przeszkol personel, rodziców i dzieci. W tym celu możecie skorzystać z nieodpłatnych materiałów wypracowanych przez organizacje pozarządowe dostępnych online.
10. Rozważ metody i częstotliwość monitorowania skuteczności przyjętych standardów i dokonywania potrzebnych zmian.”.