Legislacja

W górach obowiązek jazdy na oponach zimowych!

27 listopada 2023

W górach obowiązek jazdy na oponach zimowych!
(fot. PIXABAY)

W Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej zmiany opon samochodowych. To decyzja absolutnie dobrowolna. Brak stosownego przepisu jest przedmiotem debat kierowców i ekspertów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Temat wraca corocznie. Dziś informacja z terenów górskich, otóż tamtejsi samorządowcy, ale też mieszkańcy alarmują, apelują, domagają się zmian w prawie i wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach zimowych.

Podhalański serwis informacyjny pt. Podhale 24.pl postuluje o wprowadzenie obowiązku wymiany opon na zimowe w górach. Na ten przepis czeoają mieszkańcy Podhala. Uzasadniają: - Samochody, które zimą nie mogą podjechać pod wzniesienie przez co tworzą korki w Zakopanem i okolicznych miejscowościach zazwyczaj są wyposażone w letnie opony. Tablice rejestracyjne zazwyczaj świadczą o tym, że kierowcy przyjechali z regionów w Polsce, gdzie zima niemal już nie występuje. Stowarzyszenie Gmin Górskich chciało, aby wprowadzić obowiązek poruszania się na oponach zimowych. W ubiegłym roku o tej porze burmistrzowie i wójtowie samorządów położonych w górach założyli Stowarzyszenie Gmin Górskich. Tworzą je m.in. Szczyrk, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Karpacz, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko, leżące w obrębie makroregionów: Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Sudety Wschodnie, Beskidy Zachodnie, Beskidy Środkowe i Beskidy Lesiste, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie i Łańcuch Tatrzański. Jego prezesem został burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy. Celem organizacji ma być m.in. działanie na rzecz rozwoju polskich gmin górskich.

Zdaniem burmistrza Karpacza Radosława Jęcka stowarzyszenie jest bardzo potrzebne. - Można powiedzieć, że w samorządach już trzeci rok zarządzamy kryzysem. Nasze doświadczenia i wzajemne porady z pewnością wiele nam wszystkim pomogą. (...) Stowarzyszenie będzie mogło wspólnym głosem reprezentować gminy górskie - wskazał. I tak właśnie dzieje się dziś.

Łańcuchy przeciwślizgowe. Dziś występują z postulatem wprowadzenia obowiązku posiadania opon zimowych. Oczywiście funkcjonuje nakaz jazdy na łańcuchach, ale ten nie rozwiązuje kwestii. Cytujemy art. 60 ustawy - Prawo o ruchu drogowym: „2. Zabrania się kierującemu: (…) 5) używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi. 3. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem. 4. Zakazu, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, nie stosuje się do: 1) pojazdów samochodowych biorących udział w rajdach zimowych i wyścigach zimowych za zgodą zarządcy drogi, wyrażoną w trybie określonym w art. 65a ust. 3 pkt 7a;”.

Bezwzględny obowiązek ich użycia mamy na terenach górskich i podgórskich, gdzie występuje znak nakazu C-18. Jednak to nie wszystko. W Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury i Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. z 2002 r. nr 170 poz. 1393 z późn. zm. informuje o trzech rodzajach znaków drogowych dotyczących łańcuchów śnieżnych:

- A-32 znak ostrzegawczy „oszronienie jezdni”;

- C-18 znak nakazu „nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych” oraz

- C-19 znak nakazu „koniec nakazu używania łańcuchów przeciwślizgowych”.

Stowarzyszenie z omawianym postulatem wystąpiło już wcześniej, natknęli się na krytykę. - Ten pomysł jednak z przychylnością się nie spotkał. Może zabrakło zrozumienia problemu i jakichś właściwych rozmów - powiedział portalowi „Podhale24.pl” Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko, która jest członkiem wspomnianego stowarzyszenia. Dodał jednak, że sprawa nie jest zamknięta i są plany, że wrócić do rozmów. Według niego konieczne jest odpowiednie doprecyzowanie przepisów. Osoby, które mieszkają na naszym terenie, w pełni się pod tym pomysłem podpisują. Ja wiem, że osoby z zewnątrz, z Polski komentują to na wesoło, nawet wyśmiewają ten pomysł, ale wiemy dobrze ile zmienia dobra opona z punktu widzenia tej przyczepności. Tym bardziej, że wiele osób, które nas odwiedzają tych umiejętności jazdy w zimie w ogóle nie posiada” - stwierdził. Górale argumentują także, iż nakaz zmiany opon na zimowe z powodzeniem obowiązuje w innych krajach.

Zakres zmian przepisów. Obowiązek jazdy na „zimówkach” ma dotyczyć terenów powyżej określonej wysokości.

Tymczasem pozostają apele: - Na pewno trzeba podnosić świadomość tych ludzi, którzy przyjeżdżają w góry, żeby jednak kilka dni przed wyjazdem orientowali się jaka jest tutaj pokryta. Te osoby są często zaskoczone, że w zimie jest śnieg na drodze. Tutaj też czasem spotykają się różnego rodzaju racje, czy utrzymać im drogę na biało, czy nie - mówi wójt gminy Kościelisko. (jm)