Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z internautami, odpowiadał na ich pytania, na jego facebookowym profilu odbywała się jego transmisja. Wśród kilkudziesięciu pytań – bardzo różnorodnych – pojawiło się kilka o wykroczenia drogowe i powiązanie wysokości mandatów za nie z zarobkami sprawcy i własnością pojazdu. Podobnie jak w swoim exposé rządu premier opowiedział się za surowym karaniem piratów drogowych, łącznie wysokiego mandatu, jak i zajęcia pojazdu.
Internauta: Kiedy będą wprowadzone mandaty za niebezpieczną jazdę powiązane z wartością samochodu i wysokością zarobków? Włącznie z zajęciem samochodu! Oczywiście bez wyjątku dla ważnych i ważniejszych!
Premier Mateusz Morawiecki: Absolutnie się zgadzam z tym! Bez żadnych wyjątków. Państwo moich marzeń – jakie chciałbym żebyśmy budowali w przyszłości również – to jest państwo silne dla silnych, a wyrozumiałe dla trochę słabszych, dla tych którzy są mniej uposażeni, mniej zarabiają, dla seniorów, dla osób z niepełnosprawnościami. (…) Absolutnie się zgadzam, że jak jedzie lamborghini czy ferrari to tutaj kara powinna być wprost proporcjonalna – tak jak jest w Finlandii, czy paru innych krajach Unii Europejskiej – również do zarobków. My będziemy teraz dyskutować ten temat przez najbliższych parę dni, parę tygodni. Ale – tak jak bardzo mocno to zaznaczyłem w exposee – bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bezpieczeństwo pieszych na pasach, pieszych których ginie 800. w roku, o 800. za dużo oczywiście – będzie dla nas bardzo ważnym priorytetem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby pieszy bezpiecznie mógł przechodzić przez jezdnię. Więcej rond, więcej świateł, więcej przejść dla pieszych, wysepek, wzniesień dla samochodów, które zmuszają do spowolnienia. Wszystko to mamy w planach, w naszych projektach ustaw. Będziemy je konsultować wkrótce. (…) Sam bym prosił twórców ustawy, żeby były tam takie elementy, żeby ci którzy bardziej zawinili np. jechali po pijanemu, albo są lepiej uposażeni, żeby ich zabolało łamanie przepisów ruchu drogowego. (…)
Pozostaje jeszcze kwestia nieuchronności kary. (jm)