News tygodnia

Mariusz Pierzynka, po raz kolejny, INSTRUKTOREM ROKU

27 czerwca 2015

06ba3ff9305c60586253cf643058a3864e53feea

a3d3785e7a210acc3f45028b8f73d4b930a5b5bf

(519-34-35 fot. jola michasiewicz)

W Bełchatowie rozegrany został XVI Ogólnopolski Konkurs Instruktor Roku 2015 tradycyjnie zorganizowany przez Polską Federację Stowarzyszeń Szkół Kierowców oraz Regionalne Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów w Piotrkowie Trybunalskim z siedzibą w Bełchatowie, a także Wojewódzkie Ośrodki Egzaminowania. Patronat honorowy objęli: Mariola Czechowska, prezydent Miasta Bełchatów oraz Waldemar Wyczachowski, Starosta Bełchatowski. We wspaniałej atmosferze koleżeńskiej rywalizacji i przy pięknej pogodzie 29 uczestników walczyło o zaszczytny tytuł Instruktora Roku. Zwycięzcy:

1.Mariusz Pierzynka (Wałbrzych) 218 punktów

2.Leszek Rzońca (Białystok) 217 punktów

3.Karol Waluśkiewicz (Kraków) 202 punkty

Najlepsza instruktorka - Katarzyna Miliszewska (Olecko).

Mariusz Pierzynka zwyciężył po raz trzeci (INSTRUKTOR ROKU 2007 i ROKU 2014) i w ten sposób wyrównał swoisty rekord INSTRUKTORA ROKU lat 2000, 2001 i 2002 Adama Kaczmarka. Ile razy startował - redakcja zapyta zwycięzcę. Tuż za nim, na drugim miejscu i tylko o jeden punkt straty (kilka dziesiątych sekundy) - zwycięzca także w kategorii najmłodszy instruktor - Leszek Rzońca (INSTRUKTOR ROKU 2009). Trzecie miejsce zajął Karol Maluśkiewicz reprezentujący organizację krakowską. W poszczególnych konkurencjach zwyciężali: Mariusz Pierzynka - Próba sir Lancelota i Jazda na trolejach; Karol Maluśkiewicz - Test stabilności Stewarda; Adam Krzyszowski - znajomość przepisów ruchu drogowego oraz Witold Buś - pierwsza pomoc.

Najlepszym "seniorem wśród seniorów" (czyli najlepszy zawodnik spośród trzech najstarszych uczestników Konkursu) okazał sięKrzysztof Węglarz. Z kolei najlepszym juniorem (najlepszy zawodnik spośród trójki najmłodszych uczestników) zostałLeszek Rzońca

Za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej zwycięzca otrzymał puchar ufundowany przez Prezydent Miasta Bełchatowa oraz nagrodę rzeczową o wartości 2 tys. zł. Nagrody oczywiście otrzymali także pozostali wygrani. Wśród sponsorów nasz wydawca - Grupa IMAGE.

Organizacja i przebieg Konkursu: Uczestniczy walczyli dwa dni. Rozpoczęto tradycyjnie od testów sprawdzających znajomość przepisów ruchu drogowego. Następne zaplanowane konkurencje to: Stabilność Stewarda (zadanie do wykonania na biegu wstecznym); Próba sir Lancelota (zadanie do wykonania z prawego fotela) oraz Jazda na trolejach (zadanie do wykonania z prawego fotela). W trakcie konkursu - wobec utrudnień (nierówna powierzchnia) w prawidłowym wykonania zadania - próbę sir Lancelota zastąpiono slalomem na biegu wstecznym.

Na podkreślenie zasłużyli bełchatowski sztab ratownictwa, który przygotował interesującą formę sprawdzenia znajomości zachowań na drodze. Pierwszej pomocy udzielono w warunkach inscenizowanych sytuacji wypadku drogowego samochodu i motocykla. Bardzo realistycznych, dynamicznych, często zaskakujących zdających. Brawa dla talentu aktorskiego “sprawcy wypadku”. Uczestnicy musieli prawidłowo ocenić zdarzenie drogowe i podjąć stosowne działania. Ratując nieprzytomną ofiarę wypadku musieli zmagać się z - często zaskakującymi - zachowaniami sprawczyni wypadku, która będąc w stanie szoku próbowała uciec z miejsca wypadku, płakała, krzyczała itd. Często kompletnie ku zaskoczeniu zawodnika - ratownika.

Konkurs został poprzedzony uroczystym spotkaniem dla zawodników i gości zaproszonych połączonym z obchodami XX-lecia Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego.

Podsumowanie: I tak - jak to ogłosił Krzysztof Bandos, prezes zarządu PFSSK - cel konkursu, czyli integracja środowiska szkoleniowego, instruktorów i wykładowców oraz działaczy zajmujących się problemami związanymi ze szkoleniem kandydatów na kierowców w całym kraju - został zrealizowany. Gratulujemy organizatorom, komandorowi Józefowi Kowalskiemu, wicekomandorowi Januszowi Kuśmierkowi, sędziemu głównemu Marcinowi Gąciarkowi, zespołom sędziowskim (egzaminatorzy) i wszystkim pracującym na rzecz takiej właśnie organizacji konkursu.

Nasza redakcja po raz kolejny obserwowała zmagania. Walczyli instruktorzy, którzy znajdują w swojej pracy pasję. Także tym razem spotkanie odbywało się w atmosferze koleżeńskości, z uśmiechem na twarzy kibicowano. To nie było spotkanie konkurentów, to było spotkanie kolegów.

Do zobaczenia za rok, gdzie nie wiemy, choć mówiono o miejscowości nad Bałtykiem, nadal o Lublinie, czy Warszawie? Do zobaczenia. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z naszym fotoreportażem. Znajdziecie tam Państwo atmosferę Konkursu, ludzi startujących w zawodach, ale też organizatorów, dzięki których ciężkiej pracy impreza mogła się odbyć. Nie zajmujemy się polityką, ale obok miała miejsce ważne spotkanie polityków z wyborcami. Zobaczcie (http://www.grupaimage.com.pl/?s=prd&i=informacja&id=25495 ). (jm)

 

Zdobywcy tytułów Instruktora Roku:

2000: Adam Kaczmarek i Robert Spala - Tomaszów Mazowiecki

2001: Adam Kaczmarek - Tomaszów Mazowiecki

2002: Adam Kaczmarek - Tomaszów Mazowiecki

2003: Zbigniew Hyży - Bełchatów

2004: Marcin Biela - Kraków

2005: Przemysław Drabik - Szczecin

2006: Cezary Tkaczyk - Koszalin

2007: Mariusz Pierzynka - Wałbrzych

2008: Robert Hurko - Bielsko-Biała

2009: Leszek Rzońca - Białystok 

2010: Tomasz Zimnoch - Białystok

2011: Robert Adamczewski - Piła

2012: Tomasz Zimnoch - Białystok

2013: Paweł Łagoda - Białystok

2014: Mariusz Pierzynka - Wałbrzych

2015: Mariusz Pierzynka - Wałbrzych