News tygodnia

Konferencja inaugurująca kampanię społeczną dot. działań edukacyjnych na rzecz pieszych

19 września 2017

Konferencja inaugurująca kampanię społeczną dot. działań edukacyjnych na rzecz pieszych
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa (kliknij) (fot. Jolanta Michasiewicz)

W Warszawie18 września 2017 r. odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną dotyczącą działań edukacyjnych na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego. Organizatorami kampanii są Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jej celem wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze, który przyczyni się do spadku liczby wypadków drogowych, a w konsekwencji - liczby ofiar śmiertelnych. - Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników polskich dróg to nasz priorytet. Każde działanie, które może przyczynić się do poprawy jego stanu jest niezwykle cenne. Cieszę się, że rusza kampania, której przesłanie jest jednoznaczne i uniwersalne: bądźmy ostrożni zawsze, bo życie ludzkie jest najcenniejsze - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. - Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to nadal najbardziej narażona na utratę życia i zdrowia grupa użytkowników dróg. Zbliżający się okres jesienno-zimowy to dla niej szczególnie niebezpieczny czas. Nowa kampania KR BRD zwraca uwagę na ten problem i, mam nadzieję, przekona kierowców i pieszych, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich - podkreślił w swoim wystąpieniu Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

To będzie potężna kampania za 14 mln zł. Spoty będą widoczne w telewizjach, tramwajach, będzie wiele billboardów. Czy do tego mocnego medialnego uderzenia dołożymy drugą nogę czyli legislację? Czy jednocześnie zmienimy to, co wskazał niedawny raport PIU oparty na badaniach i doświadczeniach innych krajów – czyli czy m.in. ujednolicimy dopuszczalną prędkość w obszarach zabudowanych take w nocy do 50 km/h oraz czy damy pieszym większe oparcie w prawie przyznając im pierwszeństwo jeszcze przed wkroczeniem na pasy? - pytał Łukasz Zboralski ( portal - brd 24 pl). Minister odpowiedział: - Jest wiele różnych propozycji - także w obszarze legislacyjnym. Ja pamiętam przecież prace w sejmowej Komisji Infrastruktury trwające przez ostatnią dekadę. Wiem, jak wiele różnych głosów na ten temat się pojawiało. Jestem przekonany, że ta kampania również wzbudzi refleksję wśród parlamentarzystów - posłów i senatorów, że spowoduje debatę na forum Sejmu, na forum sejmowej Komisji Infrastruktury i na senackiej Komisji Infrastruktury i dzięki temu będzie łatwiej wprowadzać te projekty, o których pan mówi. Bo do tego też niezbędne jest zrozumienie siebie nawzajem.

Kampania społeczna dotycząca działań edukacyjnych na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego realizowana jest w ramach projektu „Działania edukacyjne na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. - To kampania bardzo innowacyjna - podkreślał minister. Zamieńcie się rolami i starajcie się siebie nawzajem zrozumieć. (…) Życzę Państwu i sobie również, aby istnień ludzkich ocalonych dzięki tej kampanii, było jak najwięcej. (jm)