Ogłoszenia

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.9.2019)

16 września 2019

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22.9.2019)
(grafika Ministerstwo Infrastruktury)

W roku 2002 Komisja Europejska zainicjowała kampanię pn. EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU. Uczestniczą w niej także polskie miasta. W roku bieżącym w trakcie tygodnia: 16-22 września w Europie władze samorządowe oraz inne podmioty będą zachęcały mieszkańców do ważnych zmian, tu także w zakresie przyzwyczajeń transportowych. Promowane będą bardziej zrównoważone, ekologiczne formy mobilności, m.in. transport publiczny, jazda na rowerze oraz chodzenie pieszo. W tym roku tematem przewodnim jest „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”. Swoje działania zarejestrowało ponad 160 miast i gmin z Polski.

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury:

W poniedziałek 16 września 2019 r. rozpoczyna się doroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przez cały tydzień w Europie władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty będą zachęcać mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Promowane są bardziej zrównoważone, ekologiczne formy mobilności, m.in. transport publiczny, jazda na rowerze oraz chodzenie pieszo.

W tym roku tematem przewodnim jest „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”. Organizowanym wydarzeniom towarzyszy hasło „Chodź z nami!”, które zachęca do aktywności i przełamania codziennej rutyny siedzącego trybu życia, przyczyniając się do kształtowania prozdrowotnych i proekologicznych zachowań mieszkańców. Kulminacyjnym momentem w trakcie #ETZT jest Dzień bez samochodu, w tym roku przypadający na niedzielę 22 września.