Ogłoszenia

Przed nami Dni Transportu Publicznego

14 września 2023

Przed nami Dni Transportu Publicznego
(fot. ZTM Warszawa)

Przed nami Dni Transportu Publicznego. Oto co zaproponowano dla mieszkańców Warszawy: zwiedzanie stacji techniczno-postojowej metra, zajezdni tramwajowej lub bocznicy kolejowej. Specjalistyczne pojazdy, wystawa zabytkowych pojazdów i wiele innych atrakcji czeka już w najbliższy weekend, 16-17 września.

To coroczne święto komunikacji publicznej. We wrześniowy weekend, wypadający w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, szeroko otwierają się drzwi zajezdni autobusowej, tramwajowej, bocznicy kolejowej oraz Stacji Techniczno-Postojowej Metra. Podczas Dni Transportu Publicznego będzie można zajrzeć tam, gdzie na co dzień osoby postronne nie mają wstępu i zobaczyć – „od zaplecza” – funkcjonowanie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Na Ostrobramskiej moc atrakcji. Zajezdnia Miejskich Zakładów Autobusowych przy ulicy Ostrobramskiej 38 otwarta będzie dla zwiedzających w sobotę, 16 września, w godz. od 10:00 do 16:00. Podczas pikniku rodzinnego zorganizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Zakłady Autobusowe, Szybką Kolej Miejską, Metro Warszawskie oraz Tramwaje Warszawskie na odwiedzających czekają m.in.: gry zręcznościowe, twister XXL, mega chińczyk, refleksomierz. Dzieci będą mogły pomalować buzie oraz zrobić zmywalne tatuaże. Chętni skorzystają z Miasteczka Ruchu Drogowego. W programie imprezy również zwiedzanie zajezdni – w tym m.in. wycieczka tematyczna „Obsługa codzienna autobusu”. Będzie można również przekonać się, jak wygląda przejazd przegubowców przez myjnię i stację kontroli pojazdów.

Przedwojenny autobus. Atrakcje czekają również na miłośników historii - oglądając wystawę zabytkowych pojazdów będą mogli sobie wyobrazić, w jaki sposób podróżowali ich rodzice i dziadkowie. Jeśli pogoda nie przeszkodzi, członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej przewiozą chętnych zabytkowym taborem. Prawdziwą gwiazdą pikniku będzie autobus Somua, która w tym roku obchodzi 90. Urodziny (fot.). Warto przypomnieć, że to jeden z dwóch najstarszych autobusów w Polsce, a Dni Transportu Publicznego są jedną w niewielu okazji, żeby obejrzeć pojazd i przez chwilę poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy.

Na uczestników czekają także dwie strefy przygotowane przez Nadzór Ruchu i Ośrodek Szkolenia Kierowców MZA, w których będzie można przymierzyć alkogogle i sprawdzić, jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem środków odurzających.

Natomiast u pracowników Tramwajów Warszawskich będzie można zobaczyć niecodzienny pojazd kołowo-szynowy Unimog do holowania wagonów, a także spotkać się z pracownikami nadzoru ruchu i obejrzeć ich radiowóz.

Coś dla ciała i (d)ucha. Na stoisku Szybkiej Kolej Miejskiej będzie można m.in.: otwierać sejfy, malować brokatowe tatuaże, chodzić na szczudłach oraz wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy ze specjalnym konkursem czy w lekcjach boksu.

O tym, jak bezpiecznie zachowywać się w metrze, będzie można dowiedzieć się na stoisku Metra Warszawskiego. Zaprezentowany zostanie tam także specjalistyczny samochód ratownictwa technicznego.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolejka Wąskotorowa również włączy się w Dni Transportu Publicznego - kolejarze zaprezentują drezynę wąskotorową oraz elektryczny wózek towarowy.

Z kolei na stoisku Zarządu Transportu Miejskiego pracownicy odpowiedzą na pytania związane z ofertą Warszawskiego Transportu Publicznego, a dzieci będą mogły m.in. poznać Pana Bilecika i zagrać w gry planszowe.

Nie zabraknie stanowisk z gadżetami ZTM, stołecznych przewoźników oraz innych miejskich jednostek.

Odwiedzający będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej w strefie food trucków. Na zakończenie pikniku zaplanowano występy Urszuli oraz Sary James.

Niedzielne zwiedzanie. W niedzielę, 17 września, Szybka Kolej Miejska, Tramwaje Warszawskie i Metro Warszawskie, zorganizują zwiedzanie bocznicy kolejowej, zajezdni tramwajowej i wystawy zabytkowych tramwajów oraz stacji techniczno-postojowej podziemnej kolei. Wstęp na te atrakcje będzie możliwy wyłącznie po zapisaniu się stoiskach operatorów podczas sobotniego pikniku na terenie zajezdni MZA przy ul. Ostrobramskiej. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto jak najwcześniej odwiedzić stoiska operatorów.

Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie